Victorie pentru handbaliști, după jumătate de lună de ”pribegie”!

SCM Poli a reușit în sfârșit o victorie, la scorul de 25-22, la Buzău, după al patrulea meci consecutiv jucat în deplasare. Elevii lui Pero Milosevic au părăsit Timișoara mai întâi pentru un meci de Cupa României la Odorhei, apoi au jucat partida amânată de la Vaslui, iar apoi, au avut două deplasări legate, la Constanța și Buzău.

Prima repriză a partidei de la Buzău a fost echilibrat, însă gazdele s-au desprins apoi la un avans de până la trei goluri. A fost 14-12 la pauză, după ce alb-violeții nu mai conduseseră din minutul 10. În repriza a doua, au egalat după 40 de minute de joc, după ce Sadoveac a înscris pentru 17-17. Tot interul a dus și desprinderea la două lungimi, după 50 de minute scurse din joc. Buzoienii au egalat la scorul de 22-22, dar nu mai înscris în ultimele cinci minute ale jocului, când Poli a făcut-o de trei ori. Cel mai bun marcator al Timișoarei a fost Marijanovic, cu 8 goluri, urmat de Milosevic și Sadoveac, cu câte 4, Cîmpan, cu 3, Năstăsie și Pribanic, cu câte 2, și Fenici și Dragas, cu câte 1 gol. Nosrati a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 6 goluri.

SCM Poli are din nou meci miercurea viitoare, acasă, cu cei de la Dunărea Călărași.