Dramatism total! LPS Banatul a pierdut Supercupa României, deși a condus de două ori în finală

Fotbaliștii de la LPS Banatul se mulțumesc sezonul acesta doar cu trofeul Cupei României, deoarece au pierdut Supercupa U17 după un meci terminat la scorul de 4-3, cu cei de la Viitorul. Deși echipa lui Cristi Petcu a fost de două ori la conducere în partida de la Buftea, cei de la Academia lui Hagi au avut resurse să revină.

Banatul a început tare meciul și a marcat în minutul 2, prin Ion Vasluian. Egalarea a venit în minutul 34, după un gol marcat de Robert Băceanu. După 1-1 la pauză, același fotbalist a adus-o pe Viitorul în avantaj, în minutul 52. LPS a reușit să egaleze, în minutul 66, prin același Vasluian, iar în minutul 80, a preluat conducerea după ce a înscris și Alexandru Benea. Fericirea a durat puțin, pentru că scorul a devenit din nou egal, după un penalti marcat în minutul 82 de Răzvan Tănasă. În minutele de prelungiri, Rareș Burnete a dat golul decisiv, care a adus ultimul trofeu al sezonului de U17 în curtea constănțenilor.

FC Viitorul: 1. Dincă – 2. Maftei, 6. Marin-cpt, 5. Osman (18. Pleșa 58), 3. Dumitru – 4. Neicu (15. Martinovic 58) – 11. Radaslavescu (17. Curea 58), 8. Tănasă – 7. Băceanu, 10. Malama (20. Bujor 46), 9. Agiveli. Antrenor: Ionuț Mihu

LPS Banatul: 12. Ștefan-cpt – 5. Maric, 3. Sturzu, 4. Benea, 7. Ilie (6. Gladun 61)- 11. Nikolic – 8. Simedru, 14. Derbac – 16. Vasluian, 10. Mitrov, 9. Giurgiu. Antrenor: Cristian Petcu