Mai buni decât talentele lui Hagi! LPS Banatul a cucerit Cupa României U17

După argintul din Liga Elitelor, grupa lui Cristian Petcu de la LPS Banatul a câștigat vineri Cupa României U17, după o finală adjudecată la scorul de 3-1 cu FC Viitorul. Pe gazonul de la Buftea, bănățenii și-au luat revanșa pentru finala de campionat pierdută la scorul de 4-1 cu generația de la clubul lui Gheorghe Hagi în urmă cu o săptămână. De altfel, constănțenii aveau o mână pe trofeu la pauză, dar Banatul a revenit tare în joc.

Viitorul a deschis scorul în finală, după un gol marcat în minutul 40 de Radu Pocol. LPS Banatul a reușit să egaleze în minutul 54, după un penalti executat de jucătorul curtat de italienii de la Sassuolo, Zoran Mitrov. Din minutul 76, timișorenii au preluat conducerea, după un penalti marcat de datata aceasta de Lucian Simedru. ”Lovitura de grație” a venit două minute mai târziu, după un contraatac în mare viteză, finalizat cu un gol de mare clasă marcat de același Mitrov.

LPS Banatul: 12. Ștefan – 5. Maric, 3. Sturzu, 4. Benea-cpt, 7. Ilie – 20. Nikolic, 14. Derbac – 16. Vasluian (11. Tismonar 82), 8. Simedru, 9. Giurgiu – 17. Tymos (10. Mitrov 46). Antrenor: Cristian Petcu

FC Viitorul: 1. Trandafir – 2. Bileca (15. Buta 67), 5. Bîrzu, 6. Dănuleasa, 3. Grosu-cpt – 4. Sîrbu – 8. Mălăele (18. Voicu 55), 10. Bodișteanu (14. Iorga 74),  11. Grameni – 9. Pocol (20. Mustaca 74), 7. Remus (19. Ilie 55). Antrenor: Constantin Fălina

Banatul și Viitorul vor mai da piept o dată, în 8 iunie, de data aceasta în Supercupa U17.