TRADIȚIE vs SCHIMBARE. Zilele Reșiței 2018 poartă semnătura „Custom”!

Așa cum este datina la reșițeni, ani de-a rândul municipalitatea a organizat Zilele Orașului odată cu sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel și de obicei într-o singură locație sau în cel mult două. Ei bine, în acest an lucrurile se află sub semnul schimbării, al schimbării în bine. De ce? Pentru că evenimentul va fi unul de amploare, se va desfășura în 4 locații simultan, iar programele vor fi variate, atât în ceea ce privește domeniul artistic, cât și sportiv.

„Ne dorim ca în acest an să creăm un alt gen de eveniment, mult mai amplu, pentru toate dorințele și vârstele, să fie organizat în mai multe locații, pentru ca oamenii să poată opta fiecare după gusturi și de asemenea programul să se întindă pe o durată mai lungă de timp, în așa fel încât fiecare să fie mulțumit și să simtă cu adevărat că orașul este în sărbătoare”, a spus Oana Gaita, șef Birou Comunicare – Primăria Reșița.

Vă întrebați de ce CUSTOM?  

Conform dicționarului englez-român, CUSTOM, dacă este folosit ca substantiv, înseamnă obicei, tradiție, datină, rânduială. Dacă este folosit ca verb, CUSTOM semnifică a face, a crea, a construi, a compune, a dura, a schimba! Ori toate acestea, reunite sub un singur cuvânt, reprezintă Reșița în anul 2018, anul Centenarului. Așadar, de sâmbătă, 30 iunie, până duminică, 8 iulie, reșițenii au liber la distracție, iar programul complet al zilelor orașului Reșița poate fi consultat chiar aici:

STADIONUL MIRCEA CHIVU : 30 IUNIE – 1 IULIE

SÂMBĂTĂ, 30 IUNIE

8.00 – 20.00 – Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop – Memorialul Werner Hirschvogel – antrenamente și recunoașteri
11.00 și 17.00 – meciurile din finala campionatului național de fotbal american RO BOWL IX

DUMINICĂ, 1 IULIE

8.00 – 20.00 – Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop – Memorialul Werner Hirschvogel – manșele de concurs

CENTRUL CIVIC : 29 IUNIE – 8 IULIE

VINERI, 29 IUNIE

16.00 – 21.00 – Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop – Memorialul Werner Hirschvogel – Prezentarea sportivilor – expoziție de mașini de curse

DUMINICĂ, 1 IULIE

17.00 – 18.00- Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop Memorialul Werner Hirschvogel – PREMIEREA prezentată de Dani Oțil
18.00 – 19.00 – Concert The Weekend Bandits

LUNI, 2 IULIE

19.30 – 21.30 – Show Peregrinii – spectacol ce prezintă muzica istorică, însoțită de coregrafii cu focul, jonglerii cu flăcări și fum, dansuri cu poiuri luminoase, steaguri medievale
21.30 – 23.00 – Proiecție de film în aer liber: „Daddy cool”

MARȚI, 3 IULIE

19.00 – 21.00 – Ateliere copii și adolescenți
19.00 – 19.15 – Program artistic Școala Generală nr. 8 Reșița
19.15 – 20.15 – Program artistic Liceul de Arte „Sabin Păuța”
21.30 – 23.00 – Proiecție de film în aer liber „Familia mea nebună”

MIERCURI, 4 IULIE

19.00 – 21.30 – Demonstrații sportive „Pe locuri, fiți gata, sport!”
21.30 – 23.00 – Proiecție de film în aer liber: „Pe roți”/„On Wheels”

JOI, 5 IULIE
19.00 – 21.00 – Ateliere copii și adolescenți
20.00 – 21.15 – Concert Stage5 Band
21.30 – 23.00 – Proiecție de film în aer liber: „Ghinionistul”

VINERI, 6 IULIE

16.45 – 18.15 – Parada motocicletelor pe traseul – Kaufland – B-dul Republicii – Triaj – B-dul A.I. Cuza – Centru Civic – Valea Domanului – platou Doman
17.30- 19.00 – Parada „Skirt bike” pe traseul – punct de întâlnire Palatul Cultural – B-dul Revoluţia din Decembrie – Muzeul de Locomotive – B-dul Republicii – Kaufland – retur până în Centrul Civic
19.00 – 21.00 – Ateliere copii și adolescenți
21.00 – 22.00 – Concert RUBY
22.00 – 23.00 – Concert WHAT’S UP

SÂMBĂTĂ, 7 IULIE

19.00 – 21.00 – Ateliere copii și adolescenți
20.30 – 21.00 – Batle of style – Clubul de Dans Sportiv Mystic și Clubul de Dans Attitude Dance Crew
21.00 – 22.00 – Concert LUPII
22.00 – 23.00 – Concert SMILEY

DUMINICĂ, 8 IULIE

20.00 – 21.00 – Orchestra Filarmonicii de Stat din Arad, sub bagheta maestrului Sabin Păuța, alături de soliștii Dean Bowman și Anca Pârlea.

PARCUL CARĂȘANA : 2-8 IULIE

LUNI, 2 IULIE

18.00- 18.30 – Parada personajelor de poveste
18.30- 19.30 – Spectacol „Scufița Roșie”

MARȚI, 3 IULIE

18.00 – 19.00 – Animație stradală
19.00 – 20.00 – Spectacolul „Alba ca Zăpada și altfel de pitici”
20.00 – 20.30 – Sesiune foto cu personajele

MIERCURI, 4 IULIE

18.00 – 19.00 – Spectacole interactive
19.00 – 20.00 – Spectacol „Lumea lui Ping și Pong”
20.00 – 20.30 – Sesiune foto cu personajele

JOI, 5 IULIE

18.00 – 19.00 – Spectacole interactive
19.00 – 20.00 – Spectacolul „Aventurile lui Mikey Mouse”
20.00 – 20.30 – Sesiune foto cu personajele

VINERI, 6 IULIE

18.00 – 19.00 – Animație stradală
19.00 – 20.00 – Spectacolul „Hansel și Gretel”
20.00 – 20.30 – Sesiune foto personaje

SÂMBĂTĂ, 7 IULIE

18.00 – 19.00 – Animație stradală
19.00 – 20.00 – Spectacolul „Ozi și Prințesa fermecată”
20.00 – 20.30 – Sesiune foto cu personajele

DUMINICĂ, 8 IULIE

18.00 – 19.00 – Spectacol „Căsuța Magică”
19.00 – 20.00 – Spectacol eveniment „Șah Mat”
20.00 – 20.30 – Închiderea oficială

POIANA GOLULUI : 6-7 IULIE

VINERI, 6 IULIE

Ateliere de custom moto&bike
Ateliere Tattoo
Concerte
18:00- 19:00 – The Outsiders
19:00 -20:00 – Red Flame
20:00 – 21:00 – Cristi Iakab & The Road Band
21:00 – 22:00 – Cactus Jack – Serbia
22:00 – 23:00 – Melmac Riders- Serbia
23:00 – 00:00 – Bucovina
00:00 – 01:00 – Zdob şi Zdub
01:00 – 02:00 – Emeric Imre & Jimmi L Laco

SÂMBĂTĂ, 7 IULIE

10:00 – 18:00 – Ateliere de custom moto&bike, Ateliere Tattoo
10:00 – 18:00 – Treasure Hunt, concurs mountinebike
DJ show

PARCUL TRICOLORULUI : 2 -8 IULIE

LUNI, 2 IULIE

Orchestra condusă de Rică Vulpe
19:00 – 20:00 – Ansamblu Folcloric „Datina Cărășeană” – soliști Nina Cozâltea şi Andrei Mihai
20:00 – 20:10 – Orchestra Ansamblului „Bârzava” – suită de orchestră
20:10 – 20:40 – Cătălin Birău
20:40 – 21:10 – Andreea Stoicănescu
21:10 – 21:40 – Dana Basarab

MARȚI, 3 IULIE

Orchestra condusă de Petrică Vița
19:00 – 19:30 – Ansamblul Folcloric „Mărginimea” din Sibiu
19:30 – 21:30 – Ansamblul „Semenicul” al Centrului Judeţean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin, alături de soliștii Georgiana Viţa, Petrică Miulescu Irimică şi Ramona Viţa

MIERCURI, 4 IULIE

Orchestra condusă de Nicu Blidariu
19:00 – 19:20 – Formaţia de dansuri germane „Enzian”
19:20 – 19:30 – Suită orchestră condusă de Nicu Blidariu
19:30 – 20:00 – Patricia Blidariu
20:00-20:30 – Andreea Miroșu
20:30 – 21:30 – Ansamblul folcloric „Izvoraşul” al Casei de Cultură Orășenească Buziaș, coregraf Doru David – soliști Cornelia Lupulescu, Ramona Gomboș, Sebastian Râmneanţu şi Adrian Stanca
21:30 – 22:10 – Margareta Clipa

JOI, 5 IULIE

20:00 – 20:15 – Formaţia Karasevska Zora – Uniunea Croaţilor din România
20:15 – 20:30 – Corul Asociaţiei Culturale Platanus, Echipa de dansuri Csűrdöngölő din Tormac
20:30 – 21:30 – Ansamblul folcloric „Pusta Banatului”
21:30 – 22:10 – Niculina Stoican

VINERI, 6 IULIE

Orchestra condusă de Rică Vulpe
19:00 – 19:20 – Moment coregrafic Ansamblul Folcloric Bârzava, coregraf: Petrică Bagiu, Coordonator artistic Maria Aghescu
19:20 – 19:50 – Mirabela Delia
19:50 – 20:00 – Ansamblul Folcloric Bârzava – dans fete Banat
20:00 – 20:30 – Ionică Ivan
20:30 – 21:10 Ansamblul Folcloric „Romanaţi” al Centrului Cultural Municipal Caracal, coregraf Cristian Velea și maestrul coregraf Florian Teodorescu
21:10 – 21:20 – Ansamblul Folcloric Bârzava- suită Oltenia
21:20 – 21:50 – Camelia Bojin Ceocu
21:50 – 22:00 – Ansamblul Folcloric Bârzava- suită Oltenia
22:00 – 22:30 – Nicu Novac

SÂMBĂTĂ, 7 IULIE

Orchestra condusă de Nicu Blidariu
19:00 – 19:20 – Ansamblul Folcloric al Asociației Culturale Reșița Română, coregraf Firu Corneanu
19:20 – 19:40 – Ansamblul de cântece și dansuri populare ”Vlastimir Pavlovic Carevac” din Veliko Gradiste
19:40 – 20:40 – Ansamblul Folcloric ”Zestrea Gugulanilor„, coregrafi Simion Dragalina şi Dorin Cucuruz
20:40 – 21:10 – Dorina Blidariu
21:10 – 23:00 – Nicoleta Voica și soliștii: Raluca Varga, Bogdan Firu, Narcisa si Larisa, Sorina Petric, Andreea Corodescu, Roxana Goia, Alexandru Brundean, Diana Mihut Alexandra Tofalvi, Denisa Stancu, Daliana Georgiana Tatar, Tania Vlascici, Adelina Radonea, Georgiana Lupusavei, Cristian Spoiala

DUMINICĂ, 8 IULIE

19:30 – 22:00 – Orchestra condusă de Marian Miloș, Călin Toader, Sanela Miloș, Lorena Pela