HC Adrian Petrea nu a mai avut energie și pentru Turda

Handbal Club Adrian Petrea nu a mai repetat meciul bun făcut joi seara în compania Energiei Târgu Jiu, de care handbaliștii reșițeni au trecut la pas, cu 29-24. Potaissa Turda s-a dovedit un adversar mult mai dificil și care încă din start a dat de înțeles că intenționează să plece cu toate cele trei puncte de la Reșița. Și în cele din urmă așa a fost, pentru că Potaissa a reușit să se impună în această seară, în Polivalenta reșițeană, cu 32-29. Echipa din Turda este cea care, în tur, i-a administrat Reșiței prima înfrângere din actuala ediție de campionat.

Elevii lui Adrian Petrea au avut un avantaj fragil de două goluri, 7-5 în minutul 11, însă până la finalul primei reprize turdenii au revenit și s-au menținut la conducere în limita a trei-patru goluri. La pauză, Potaissa conducea cu 18-15, însă începutul reprizei secunde a adus în prim-plan o echipă gazdă pusă pe fapte mari. Ajutați și de paradele lui Shota Tevzadze, handbaliștii reșițeni au reușit chiar să preia conducerea cu 19-18 în minutul 35, după goluri spectaculoase marcate de Ilie Vaidasigan și de Cristian Lela. Meciul devenise extrem de echilibrat, dar parcă tot oaspeții lăsau impresia că se pot impune. Gazdele au traversat o perioadă mai puțin favorabilă timp de 12 minute, în care au înscris un singur gol și de la 24-24 în minutul 44 s-a ajuns la 30-25 pentru Turda în minutul 56. Toate eforturile păreau zadarnice și deznodământul era deja previzibil. HC Adrian Petrea Reșița a părăsit terenul învinsă de echipa care a detronat-o de pe locul 4, dar în aplauzele unui public dornic de spectacol.

„Felicit echipa din Turda pentru victorie. Legat de echipa noastră, s-a întâmplat exact așa cum mă așteptam. După un meci bun făcut joi cu Târgu Jiu, astăzi în teren a fost cu totul altă echipă. N-a mai fost acea determinare care ne-a adus victoria cu Târgu Jiu, n-a mai fost acea ambiție și, poate pe fondul oboselii și pe fondul ratărilor pe care le-am avut, n-am mai avut puterea să revenim în joc. Mulțumesc publicului prezent la Sala Polivalentă, un public vulcanic, ne pare rău că nu le-am putut oferi fanilor o victorie și în această seară“, a spus antrenorul echipei reșițene, Adrian Petrea.

„Știam că va fi un meci echilibrat, mai ales că avea o importanță majoră prin prisma clasamentului. A fost un meci nebun, ca acest campionat, care este deschis la orice rezultat. Niciun meci nu este câștigat clar înainte de a se juca pe teren. Ne-am așteptat ca Reșița să ne dea o replică foarte-foarte bună. Am avut și avem în continuare câteva probleme de lot, cu câțiva accidentați, dar băieții s-au mobilizat exemplar și au respectat indicațiile tactice. Probabil că am prins și noi astăzi o zi mai bună, fiindcă jocul Reșiței pe parcursul întregului sezon a fost unul de excepție, a fost surpriza campionatului și s-a bătut de la egal la egal cu toate echipele mari. Avem exemplu ultimul meci de Cupă, de la București, în care din păcate au pierdut la 7 metri“, a spus Horațiu Gal, antrenorul echipei Potaissa Turda.

HC Adrian Petrea Reșița – Potaissa Turda 29-32 (15-18)
7 februarie 2016. Sala Polivalentă din Reșița.
Avertismente: Dospinescu, Pîrîianu, Bahan / Pavel, Savic.
Eliminări 2 min.: Dospinescu, Pîrîianu / Savic (3, descalificat în min. 46:59), Thalmaier (2), Ștef.
Aruncări de la 7 metri: Reșița 2 (una transformată) / Turda 2 (una transformată)
HC Adrian Petrea: Tevzadze – Lela (7), Vaidasigan (7), Bahan (4), Trifkovic (3), Dospinescu (3), Pîrîianu (2), Ignat (2), Popovici (1), Huta, Rohozneanu, Pârvan, Heimbach, Starchenko, Drăghici, Sămînță. Antrenor: Adrian Petrea.
Potaissa: Pallag, Varo – Pavel (7), Thalmaier (6), Savic (5), Adomnicăi (5), Lazăr (4), Rotaru (3), Ștef (2), Cîntec, Marian, Suciu, Măcicășan, Blidar, Fleșer. Antrenor: Horațiu Gal.
Au arbitrat Teodor Șerbu și Andrei Vasilescu, ambii din București. Observator: Gheorghe Bejinariu, din Pitești.