[FOTO] HC Adrian Petrea, egal dramatic cu Dinamo

HC Adrian Petrea Reșița și Dinamo București au remizat astăzi la Sala Polivalentă, 33-33, în etapa a VI-a a Ligii Zimbrilor. Campioana a pierdut primele puncte în actuala ediție de campionat.

Ambele echipe s-au succedat la conducere pe tabela de marcaj, iar cu 15 minute înainte de final, Reșița avea un avantaj de patru goluri.La Reșița, Shota Tevzadze a apărat o aruncare de la șapte metri în ultimele secunde în fața lui Sajad Esteki și a făcut ca tabela să rămână la 33-33. Principalul om al meciului a fost însă sârbul Reșiței, Dusan Trifkovic, care a încheiat partida cu 14 goluri marcate, dintre care șase din aruncări de la șapte metri!

Trifkovic a marcat inclusiv ultimele două goluri ale partidei, egalând de la 31-33. Trebuie remarcat însă faptul că reșițenii au avut un avantaj de patru goluri în minutul 45 al meciului.

În etapa viitoare, HC Adrian Petrea Reșița va întâlni în deplasare pe CSM Focșani.