Spectacol în Valea Domanului!

Marian Pană a avut ocazia să-i vadă la lucru în acest sfârşit de săptămână şi pe jucătorii care au bifat mai puţine minute în tricoul roş-negru.

Metalul nu a jucat în etapa de campionat din weekend, prima a returului Ligii a II-a în Seria a II-a,  deoarece ASA Tg. Mureș are doi jucători convocaţi la loturile naționale şi a solicitat amânarea deplasării în Valea Domanului. În aceste condiţii, Pană şi-a dorit un meci amical pentru ca elevii săi să rămână în priză. Iniţial s-a discutat despre un test cu fosta echipă a juniorilor Sportului Studențesc, însă problemele echipei din Regie au dus la anularea jocului. Oficialii clubului reşiţean s-au reorientat şi au aranjat un amical cu ocupanta locului trei din Liga a IV-a, Recolta Berzovia. Diferenţa de valoare a fost evidentă, Metalul impunându-se cu 8-0 (2-0).

DSC_5639 DSC_5660

Metalul a început cu Zăvoi – R. Cristian, Popescu, Potopia, Vătăjelu (cpt.) – Vasile, Breșneni, Vaștag, Szabo – Enciu şi Mureșan. Berzovia a rezistat până în momentul accidentării portarului Bogdan Cărămălău. Enciu a deschis scorul în minutul zece, iar Szabo a marcat pentru 2-0 după jumătate de oră de joc, acesta fiind şi scorul primei reprize. După pauză au apărut Plecanciuc, Potopia, Tomozei, Oară, Danci, Ștefan, Făgărășanu sau Staicu. Plecanciuc a făcut 3-0 în minutul 50, Potopia a reuşit şi el o dublă în numai zece minute. Alte trei goluri au fost marcate în ultimele 20 de minute, prin Oară, în minutul 72, Făgărășanu, în minutul 75, şi Plecanciuc, care a  făcut la rându-i dubla cu o execuție superbă din afara careului, în minutul 86.