Remiza care naşte speranţe

Rosso-nerii n-au câştigat nici astăzi, dar Gică Barbu a anunţat că nu mai pleacă de la echipă, cel puţin până în iarnă, şi chiar are motive să fie optimist în ciuda faptului că echipa pe care o pregăteşte nu a obţinut un rezultat pozitiv.

FCM 2012 Reşiţa a deschis repede scorul în partida cu liderul seriei a patra din Liga a III-a de fotbal, prin Costescu, dar bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, elevii lui Ştefan Nanu reuşind să egaleze imediat. Ocaziile avute de atacanţii reşiţeni şi irosite rundele trecute nu s-au mai ivit şi astăzi, în faţa unei echipe care s-a aşezat bine în teren. Nanu s-a temut în primul rând de propriul portar, un puşti care a arătat destulă nesiguranţă în prima repriză. La pauză l-a schimbat, simţind că rosso-nerii vor supune unui adevărat asediu poarta gorjenilor. Nu s-a întâmplat însă asta decât în ultimul sfert de oră, când scorul le era favorabil oaspeţilor, care au marcat golul doi imediat după pauză. În minutele de prelungire, FCM a restabilit egalitatea şi, dacă Loba ar fi fost mai inspirat, putea chiar câştiga. S-a terminat 2-2, concluzia fiind că FCM şi Minerul sunt două echipe de valori apropiate şi că lupta la vârf nu se poate încheia atât de devreme.

Remiză echitabilă

La finele partidei, Gică Barbu a recunoscut cu fair-play că rezultatul a fost echitabil. “A fost un meci bun de nivelul Ligii a III-a, care s-a terminat cu un rezultat corect. E adevărat că puteam chiar şi câştiga, dar după cum s-a jucat şi după numărul de ocazii e un rezultat echitabil. Ştiu că am declarat că mă gândesc să renunţ, dar nu o voi face mai devreme de finalul turului de campionat. Am văzut că Motrul nu ne e cu nimic superior şi sper să vină şi victoriile”, a spus antrenorul Reşiţei. Omologul său, Ştefan Nanu, a plecat satisfăcut din Valea Domanului. “A fost un meci frumos. Eu sunt mulţumit cu acest egal, deşi nu pot să nu mă gândesc că am luat gol în minutul 92. Am fost foarte aproape de o victorie”, a declarat antrenorul Minerului Motru.