Gugulanii au ucis speranțele Reşiței şi au provocat haos în Valea Domanului!

FC Caransebeş s-a impus astăzi de o manieră entuziasmantă în Valea Domanului, cu 2-1, deşi a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică. Metalul a ieşit, practic, din lupta pentru promovare, antrenorul Daniel Opriţa se gândeşte să demisioneze, directorul Jean Turmacu a plecat deja, iar Guardia Rosso-Nera şi-a înjurat favoriţii!

Cu principalul Artimon în tribună, suspendat, dar cu o echipă întărită serios în iarnă şi cu o galerie numeroasă, ce a dominat fondul sonor pe „Mircea Chivu”, aşa cum nu s-a mai întâmplat de foarte mulţi ani, ca oaspeţii să aibă mai mulţi suporteri, Caransebeşul a fost peste Reşiţa la toate capitolele. Gugulanii au fost excelent montaţi pentru acest joc, în timp ce elevii lui Daniel Opriţa au resimţit oboseala acumulată după meciul greu de la mijlocul săptămânii. Încă din startul întâlnirii, iniţiativa a aparţinut oaspeţilor, iar cum primele semnale de alarmă nu au trezit defensiva reşiţeană, în minutul 15 a venit şi golul. Săulescu a profitat pe dreapta de o eroare a lui Dandea, a intrat în mare viteză în careu şi l-a obligat pe Tătăru să faulteze. Ex-reşiţeanul Stoica l-a bătut pe Zimmermann şi a turnat şi mai mult plumb în picioarele gazdelor. La mijlocul primei reprize gluma s-a îngroşat şi mai tare. Artean a executat înşelător o lovitură liberă, păcălindu-l pe căpitanul Metalului, şi a majorat scorul la 2-0 pentru oaspeţi. Cu zece minute înainte de pauză, Buhăescu a reaprins speranţa, cu o execuţie perfectă din lovitură liberă la care Pascal, în tur apărător al buturilor reşiţene, nu a avut replică.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157649148329454″]

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157649157818523″]

Opriţa a mutat la pauză, l-a preferat pe Claudiu Ionescu în locul lui Robert Cristian, iar eliminarea lui Stoica, pentru al doilea galben, venită în minutul 52, i-a dat motive să spere că echipa sa poate egala şi chiar întoarce rezultatul. A mizat imediat şi pe Adrian Ionescu şi Manole, acesta din urmă revenit după o perioadă de absenţă, dar marile ocazii au fost tot la poarta reşiţeană. În ultimele zece minute a renunţat la unul din fundaşii centrali, Dandea fiind trimis în mijlocul careului caransebeşean, dar fără prea mare folos. Metalul putea scoate totuşi un punct, dar Feher a dat din nou cu piciorul. În al doilea minut de prelungiri, mijlocaşul lui Opriţa l-a făcut mare pe Pascal, acesta apărându-i lovitura de pedeapsă acordată de centralul Chioran pentru fault. FC Caransebeş s-a impus meritat, o putea face la o diferenţă chiar mai mare, şi a declanşat scandalul în Valea Domanului, galeria înjurându-i pe patronul Cătălin Rufă şi jucătorii lui Daniel Opriţa.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157651415977436″]

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157651475048271″]

Tehnicianul Metalului îşi asumă întreaga responsabilitate a eşecului şi se gândeşte să renunţe, chiar dacă echipa e pe podium. „Eu am greşit, o să vorbesc cu oamenii de aici şi o să plec eu, să vină altul şi poate o să câştige toate meciurile!”, a spus Opriţa supărat după meci.