Frustrare mare la Caransebeş! Nouă ocazii mari, niciun gol!

FC Caransebeş a remizat astăzi, 0-0, pe teren propriu, în primul meci din play-out-ul Ligii a II-a de fotbal, cu Şoimii Pâncota.

Gugulanii s-au întrecut în ratări astăzi şi le-au dat speranţe Şoimilor că pot juca şi la anul în eşalonul secund. Boştină a semănat pericol în faţa porţii adverse încă din minutul 3, apoi, cinci minute mai târziu, Stoica a şutat şi el ameninţător, anunţând o ploaie de goluri în poarta lui Irimia. Mingea s-a încăpăţânat însă să intre în plasă, la fel cum şi centralul timişorean Roşu s-a încăpăţânat să dicteze penalty pentru gazde, deşi în două rânduri oaspeţii au jucat mingea cu mâna în careu. Mai întâi, în minutul 25, la o intervenţie stângace a lui Polgar, apoi, în ultimul minut al primei reprize, la o centrare a lui Cotigă. După pauză, gugulanii au continuat să-l facă mare pe portarul Pâncotei, Săulescu, în vreo două rânduri, Lupu ratând ocazii uriaşe. S-a terminat nedecis, iar caransebeşenii au de ce să se simtă frustraţi că nu au câştigat un meci controlat autoritar.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157651753745685″]

„Astăzi am pierdut două puncte. Am controlat jocul cap-coadă fără ca adversarii să calce prin 16 metri, am ratat nu mai puţin de nouă situaţii clare de poartă. Nu mai discut de posibilitatea de a fi avut altă fază fixă! Nu am prestat însă un joc tocmai reuşit. Ne-a lipsit un pic prospeţimea, ne-am panicat în momentul în care am intrat în criză de timp, nu am avut luciditate sus, am tranzitat destul de greu faza de atac în partea a doua a jocului, dar şi în condiţiile astea trebuia să închidem jocul. E jocul pe care l-am controlat de cea mai mare manieră până acum şi cu atât mai mare e regretul meu şi al jucătorilor. Până la urmă, e un punct în intenţia de a ne realiza obiectivul. Repet, fără a presta vreun joc care să ne bucure prea tare”, a concluzionat antrenorul Alin Artimon după joc.