FOTO/VIDEO: Pană peste Napoli, Reşiţa peste Craiova lui Mititelu!

Metalul Reşiţa câştigat astăzi, pe stadionul din Valea Domanului, cu 1-0 (0-0), meciul cu FC Universitatea Craiova, prin golul marcat de Staicu.

Marian Pană a pregătit excelent jocul cu oltenii şi reşiţenii au obţinut o victorie meritată, după cum recunoştea la finele partidei şi tehnicianul italian Nicolo Napoli. Antrenorul Reşiţei le-a cerut elevilor săi să pună în permanenţă presiune pe adversar, să împingă jocul cât mai mult în terenul adversarilor şi să joace pe spaţii mici. Rosso-nerii au fost mereu primii la minge, s-au dublat excelent şi i-au pus în dificultate pe oaspeţi, aceştia abuzând de mingi lungi care nu le-au folosit nici lui Baird şi nici lui Stoianof, în partea a doua a jocului.

YouTube video

Metalul a început în forţă şi ar fi putut deschide scorul încă din minutul trei. Şutul lui Neagoe a fost respins însă de Hotoboc în bara transversală. Cu zece minute înainte de pauză, a venit rândul lui Pascal să fie ocrotit de bară la şutul lui Mârzeanu. Staicu a ratat pentru Reşiţa ultima mare ocazie de gol a primei reprize, când a greşit ţinta dintr-o poziţie favorabilă. S-a revanşat însă la trei minute după pauză, când a driblat în careul oltenilor mai mulţi jucători, inclusiv pe portarul Hotoboc, şi a deschis scorul. Universitatea a riscat mai mult din acel moment, dar tot reşiţenii au fost mai periculoşi. Octavian Vasile a profitat de spaţiile lăsate şi a zburdat când pe dreapta, când pe stânga, punându-i în situaţii ideale pe Neagoe, Breşneni sau Mureşan. Niciunul nu a reuşit să-l bată pe Hotoboc, dar cum Ştiinţa a dat o replică palidă, Metalul a luat trei puncte şi a urcat pe patru în clasament, la egalitate de puncte cu adversara de azi.