Weekend plin cu muncă, dar fără roade pentru „studenții” de la Universitatea

În sfârșitul de săptămână trecut, când românii s-au relaxat cu prilejul Sfântului Andrei și a Zilei Naționale, voleibaliștii de la CSU UVT Timișoara au muncit din plin. Echipa a disputat două jocuri cu Dinamo, pentru campionat și Cupa României, ambele soldate cu înfrângeri.

Sâmbătă s-a jucat meciul contând pentru campionat. Timișorenii le-au probleme dinamoviștilor în primul set, pentru care a fost nevoie de prelungiri. Totuși, Dinamo s-a impus cu 3-0 după 28-26, 25-16 și 25-19 și 70 de minute de joc efectiv. Duminică, cele două echipe au jucat din nou. Deși partida din turul doi al Cupei urma să se dispute la Timișoara, cluburile s-au înțeles să lege jocurile la București. Dinamo a câștigat tot cu 3-0, dar mai ușor, după 25-14, 25-17 și 25-19, de data aceasta, în 57 de minute de joc efectiv.

CSU UVT Timișoara va juca săptămâna aceasta acasă, cu U Cluj, în penultima etapă din tur.