Un succes și un eșec pentru SCM Timișoara în amicale. Săptămâna aceasta, repetițiile finale!

Echipa de baschet SCM Timișoara a jucat săptămâna trecută două meciuri de verificare, în cadrul Memorialului „Elemer Tordai” de la Sibiu. Alb-violeții au pierdut primul joc, cu U BT Cluj-Napoca, dar l-au câștigat pe celălalt, cu CSO Voluntari.

În semifinala turneului cu echipa din Cluj, ardelenii s-au impus cu 96-89, după scorul pe sferturi de 22-25, 29-16, 24-24, 21-24. Timișoara a condus cu 35-34 la jumătatea sfertului doi, dar Clujul a marcat ulterior 12 puncte consecutive și s-a instalat la conducerea partidei. Au marcat pentru bănățeni: Pesakovic 19 puncte, Gorgemans 17 puncte, Franklin 11 puncte, Dragoste 11 puncte, Mirkovic 10 puncte, Brown 9 puncte, Komatina 4 puncte, Popa 3 puncte, Teir 3 puncte, Lazar, 2 puncte. Cele mai multe puncte pentru clujeni le-a dat Palnici, 23.

Cu echipa din Voluntari a fost mai ușor, iar bănățenii au câștigat finala mică a turneului cu 98-88. Ilfovenii au condus ostilitățile, dar doar până în sfertul doi. Pe sferturi, scorul a fost de 11-22, 33-17, 22-28, 32-21. Au marcat pentru SCM Timișoara: Franklin 18 puncte, Brown 16 puncte, Pesakovic 14 puncte, Mirkovic 13 puncte, Gorgemans 13 puncte, Komatina 11 puncte, Teir 7 puncte, Dragoste 4 puncte, Lazar 2 puncte.

Săptămâna aceasta, echipa lui Dragan Petricevic are ultimele amicale. Miercuri, în Ungaria, la Kesckemet, iar sâmbătă la Timișoara, de la ora 16.00, cu același adversar.