Timișoara Saracens a câștigat lejer cu Universitatea Cluj, în Cupa României

Rugbyștii de la Timișoara Saracens au triumfat cu 49-3 în partida din sferturile de finală ale Cupei României cu U Cluj. Partida s-a desfășurat pe „Dan Păltinișanu”, deoarece în Ronaț au început lucrările la teren.

Încă din minutul 2, Tevita Manumua a dat un eseu transformat de Luke Samoa. Clujul a marcat doar după o lovitură de pedeapsă, după care Timișoara a reușit un eseu de penalizare. Până la pauză, Jody Rose a dat și el un eseu, trasnformat de Samoa pentru scorul de 21-3. În repriza secundă, Rupanu și Conache au dat alte două eseuri, transformate de Luke Samoa. A fost apoi rândul lui Samoa să ducă de două ori balonul în terneul de țintă advers, iar eseurile sale au fost transformate de Rupanu.

Săptămâna viitoare, Timișoara va juca semifinala cu Steaua, pe un teren neutru.

Sursă foto: Petru Cojocaru