Timișoara 89ers, în finala campionatului de fotbal american!

Băieții de la Timișoara 89ers joacă, după câteva sezoane de pauză, din nou, finala campionatului de fotbal american, după ce au triumfat cu 15-9 în semifinala cu Cluj Crusaders.

Meciul de pe Stadionul Textila, arbitrat de o brigadă experimentată din Serbia, i-a avut pe oaspeți în prim-plan. Clujenii au deschis scorul cu un fieldgoal marcat de Laszlo Tamaș. Tot în primul sfert, Timișoara 89ers a marcat primul touch-down, prin Valentin Cocrean, iar Jeron Jones a adăugat alte două puncte în urma conversiei. În sfertul doi nu s-a marcat, astfel că la pauza mare s-a intrat cu scorul de 8-3.

Crusaders a pus multă presiune pe gazde în sfertul trei și a reușit să deaun touch-down. Clujenii au ratat însă conversia și scorul a rămas strâns, 8-9. În sfertul decisiv, 89ers au dat lovitura, deoarece Charles Babba a reușit un nou touch-down, iar Mario Borza a marcat extra-punctul. Timișoara 89ers va juca astfel în marea finală, săptămâna viitoare, la Ghiroda, cu Bucharest Rebels.