SCM Timișoara joacă perfect în Grupa Roșie. Victorie entuziasmantă cu U BT Cluj Napoca

Baschetbaliștii de la SCM Timișoara s-au impus cu 80-78 în meciul cu U BT Cluj Napoca, din a treia etapă a Grupei Roșii, fază identică cu Top 6 din sezoanele precedente. În a doua fază a campionatului, elevii lui Cristian Bota au câștigat și partidele precedente, cu Sibiu și Oradea.

Timișoara a intrat bine în meci din debutul partidei, una la care clujenii nu au putut conta pe Nandor Kuti. Primul sfert s-a terminat la scorul de 26-20, iar bănățenii au continuat să domine meciul și în următoarele zece minute. SCM-ul s-a desprins și la 8 puncte, prima dată la scorul de 37-29. Clujul s-a apropiat la 3 puncte înainte de pauza mare, dar ”leii” au mai dat un coș, astfel că la vestiare s-a intrat cu 42-37.

În sfertul trei, echipa din Cluj s-a mai apropiat de două ori la 3 puncte la jumătatea sfertului, după coșul marcat de Dykes și gafa lui Brown care a scos din coș o minge. Până la urmă, în decisiv s-a intrat cu 65-52, însă meciul era departe de a se fi terminat. Cu o aruncare de 3 puncte, Torok a dus prima dată Clujul în avantaj, la 73-74. Finalul a fost strâns, iar după 76-78, Stojadinovic a marcat de la 3 puncte, iar ardelenii au ratat aruncarea ce le putea aduce succesul.

Cel mai bun marcator al timișorenilor a fost Sherwood Brown, cu 18 puncte, urmat de Stojadinovic și Vukosavljevic, cu câte 17 puncte, Diculescu, cu 11, Pesakovic, cu 10, Randolph, cu 5, și Komatina, cu 2 puncte. Pentru Cluj, Dykes a dat 16 puncte, iarRasic, 13.

SCM Timișoara joacă din nou acasă miercuri, în returul optimilor Cupei României, cu CSM Sighetu Marmației. În campionat joacă luni, 11 februarie, de la ora 19, la Pitești.