A venit și surpriza neplăcută. SCM Poli a pierdut la penultima clasată, HC Buzău

Handbaliștii de la SCM Poli au „anulat” victoria de joi cu campioana Dinamo, după ce au pierdut cu 25-23 pe terenul lui HC Buzău. Cu acest rezultat la penultima clasată, alb-violeții rămân cu 28 de puncte în campionat.

După o deplasare lungă, parcursă cu autocarul de alb-violeți, Poli a avut un început greu de meci. Au condus cu 2-3 după un gol al lui Orbovic în minutul 9, dar buzoienii au revenit în avantaj. Timișorenii au alergat după revenire și au izbutit înainte de pauză, când Sadoveac a stabilit scorul de 11-12 la jumătatea partidei. HC Buzău a început bine repriza secundă, a egalat prin Mihai Bușecan și a preluat conducerea grație lui Ibrahima Diaw. Alb-violeții s-au apropiat la 16-15 în minutul 42, însă Buzăul a revenit la un avantaj de 4 goluri.

Timișoara a reușit să mai reducă din diferență abia pe final, dar degeaba. Buzăul nu a mai scăpat victoria din mână. Cel mai bun marcator al poliștilor a fost Marius Sadoveac, cu 8 goluri, urmat de Orbovic, 4, Pribanic, 3, Dragas, Marjanovic și Cîmpan, fiecare 2 goluri, și Milosevic și Fenici, 1 gol fiecare. Cele mai multe goluri ale Buzăului le-a dat Mihai Asoltanei, 7.

SCM Poli joacă din nou acasă joi, de la 17,30, cu Dunărea Călărași.