SCM Poli a câștigat fără probleme la Baia Mare, pentru a doua oară în două luni

Handbaliștii de la SCM Poli au avut o misiune destul de ușoară în nordul țării, unde au câștigat cu 27-23 pe terenul lui Minaur Baia Mare. Față de meciul din decembrie din sferturile Cupei României, elevii lui Pero Milosevic au avut mult mai puțin emoții.

Poliștii au preluat conducerea autoritar din debutul jocului și nu au avut ulterior probleme. După 9-12  la pauză, Minaur a încercat să revină în joc, dar fără succes. Maramureșenii s-au apropiat la un singur gol, 11-12, iar apoi, de trei ori la două goluri, dar cam atât. Publicul a reclamat multe decizii ale arbitrilor, dar alb-violeții au rezistat în atmosfera ostilă. Cu acest rezultat, componența play-off-ului e tot mai clar conturată, deoarece Minaur a rămas cu mult în urma primelor opt clasate.

Cele mai multe goluri pentru Poli le-au înscris Dragas și Marjnaovic, câte 7 fiecare, urmați de Sadoveac, cu 5 goluri, Irimescu, Cîmpan și Fenici, fiecare cu câte 2 goluri, și Orbovic, cu 1 gol. Pentru Baia Mare, principalul marcator a fost Alexandru Csepreghi, cu 9 goluri.

Poli va juca săptămâna viitoare acasă cu HC Dobrogea Sud. Meciul începe marți la ora 17,30 și e transmis și de TVR.