Roșul și negrul au bătut albul și violetul în seara Vinerii Mari. ACS Poli a câștigat derby-ul cu ASU

ACS Poli mai poate să viseze de Paște la salvarea de la retrogradare după ce s-a impus cu 1-0 în derby-ul cu ASU Politehnica, grație unui gol marcat de Sorel Chemin. Un meci în care niciuna dintre echipe nu a arătat cine știe ce fotbal, doar că elevii lui Cosmin Petruescu, în alb-violet, au jucat total haotic și nu nimereau poarta. În schimb, cei în roșu și negru, învingători, mai pot spera la salvarea de la retrogradare, deși pare tot mai greu.

Pe cel mai mare stadion din oraș până la ora 14, și dacă ținem cont de câte mingi au „zburat” peste poartă la ocazii irosite, parcă buturile pentru sportul cu balonul oval nici nu au fost date jos. După un început ezitant al ambelor echipe, în minutul 17, ASU a avut o ocazie importantă. Ursu a centrat pentru Cristian Ene, dar atacantul a reluat în plasa laterală la o fază la care Dinu Moldovan era bătut. Chemin a avut și el o centrare bună de la Olteanu, dar nu l-a putut învinge pe Murariu la reluarea cu capul. Buzan și Ursu au „semnat” două transformări ca la rugby peste cele două porți. ASU Poli a încercat să valorifice faze fixe cu execuții cu capul, dar degeaba, și pentru Cristian Ene, și pentru Mera. Buzan și Ursu au bifat ultimele ratări ale primului mitan pentru 0-0 la pauză.

După un start nu grozav de repriză secundă, golul a venit în minutul 54. ACS-ul a urcat în careul alb-violeților, de unde Munteanu a „scos” la 17 metri, pentru Sorel Chemin, al cărui șut sănătos s-a oprit la vinclu. ASU a avut o replică slabă, sau mai bine zis, inexistentă. Mihai Ene a avut un șut atât de slab fin fața careului mare, încât și-a pus singur mâinile în cap. O mare ocazie putea fi la o fază la care Ursu a centrat prost, defensiva lui ACS a respins mingea, iar Ignea a finalizat cu un șut mult peste poartă. Pe final, Octavian Ursu a încercat să ia faze pe cont propriu, dar nu a consemnat decât trei ratări. În prelungiri, ASU s-a aruncat avântată spre careul oaspeților, dar nici Alin Ignea nu a prins spațiul porții.

ASU Poli: Murariu – C. Jurj (Alin Manea 61′), Scutaru, Mera, Cherecheş – Bg. Vasile (I. Plămadă 75′), Mih. Ene (Vidrăsan 65′), Bedea – Oct. Ursu, A. Ignea – Cr. Ene

ACS Poli: D. Moldovan – Ţîgîrlaş, Paramatti (cpt), Uyi, Vl. Olteanu – D. Munteanu, D. Codrea – Buzan, Chemin (Golda 71′), Calugher (Ant. Manolache 79′) – Bădăuţă (Sidorenco 61′)

Strategia câștigătoare, fără forțarea motivării

Vivi Răchită a precizat că nu și-a motivat în mod special elevii pentru acest meci. „Băieții trebuie felicitați. Au făcut un joc bun și eu spun că victoria noastră este meritată pe deplin, după aspectul jocului. Am întâlnit o echipă bună a campionatului, cu o susținere fantastică în spate. Băieții au fost concentrați la maximum, pentru că era șansa noastră să mai rămânem acolo în cărți pentru salvarea de la retrogradare. A trecut meciul, mă bucur pentru cele 3 puncte și ne gândim deja la meciul de duminică cu Universitatea Cluj, care va fi infernal. Sper să nu mai am accidentați, pentru că deja am suspendați. Pe Sidorenco nu am putut să-l utilizez de la început. Dacă puteam să-l folosesc de la început și era valid, eu cred că la acea ocazie marca. 2-0 se termina jocul și așa a trebuit să tremurăm pe final, prin introducerea lui Mera vârf de atac. Am avut inspirație pentru că astăzi la prânz l-am introdus pe Sorel în echipă. Am avut un semn de întrebare și mă bucur că am marcat. Totul e bine când se termină cu bine, ne-am făcut sărbători pascale fericite”, a precizat Răchită.

În schimb, Petruescu a spus că echipa sa a fost prea motivată. „O seară tristă pentru noi. O partidă pe care nu aveam voie să o pierdem, pe care ne-am dorit foarte mult să o câștigăm. Acesta este unul din motivele pentru care nu am avut luciditate în exprimare. O partidă modestă din punct de vedere al jocului. O prima repriză echilibrată, un început bun de repriza a doua, care a mers în favoarea noastră. Din păcate, am primit un gol contrar cursului jocului, după aceea, am încercat orice fel de variantă ofensivă pentru a putea întoarce rezultatul în favoarea noastră. Nu a fost să fie, suntem supărați, decepționați cu toții. Ne pare rău că nu am reușit în preajma sărbătorilor să-i facem fericiți pe suporterii noștri. Dar viața merge mai departe, încercăm să ne revanșăm în partida următoare, de la Arad. Cu siguranță supramotivația ne-a încărcat mai mult decât era cazul pentru aceasta partidă. Aici, vina îmi aparține în totalitate. Toată această săptămână am stat de vorba cu ei și credeți-mă, că i-am văzut de la primul antrenament al săptămânii extrem de motivați. Și-au dorit foarte mult. Inclusiv în dimineața acestei partide i-am văzut că își doresc foarte mult să câștige acest joc. Dar nu am fost lucizi. Foarte multe greșeli tehnice, greșeli de transmitere a mingii. Lucrul acesta ne-a costat”, a precizat Petruescu.

Runda viitoare, ASU are o deplasare scurtă, la UTA, pentru un joc programat sâmbătă la ora 13,30. Duminică de 13, ACS primește vizita lui U Cluj.

Sursă foto: facebook.com/ACSPoliTimisoara