Podul metalic din Stavila, cel care stă ascuns sub un pasaj, sărbătorește în acest decembrie 85 de ani de la inaugurare!
Istoria industrială a Reșiței stă uneori ascunsă sub alte construcții noi, moderne sau mai rezistente. Așa se întâmplă și cu podul metalic din Stavila, cel pe care mulți îl trec cu vederea. Cu toate acestea, construcția reprezintă o premieră pentru România! Este primul pod sudat din România și al treilea din Europa!
Podul este monument istoric de categorie B. Acesta a fost inaugurat în 17 decembrie 1931, iar 5 decenii mai târziu a fost ascuns sub un pod mult mai impunător, cel peste care se desfășoară astăzi traficul rutier din zona sediului ISU Caraș-Severin.
Pentru a marca cei 85 de ani de la construirea podului, Primăria Reșița va organiza astăzi, la ora 14.00, un moment festiv la fața locului în cadrul căruia va fi dezvelită o placă comemorativă. Evenimentul va avea loc în fața unui sobor de preoți și a reprezentanților instituțiilor publice din municipiul Reșița.
Sursă foto: Banaterra
Sorin Grindeanu a anunțat oficial că social-democrații nu vor mai înainta nicio propunere pentru formarea noului executiv, după eșecul ultimelor consultări! „PSD a fost mereu constructiv în ceea ce...
Ioana Toma |
26 June 2026
Dani Stanciu |
26 June 2026
Ioana Toma |
26 June 2026
Informaţiile publicate de expressdebanat.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
Vezi termeni și condițiiTel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2025 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281

