Remiză echitabilă, dar care nu mulțumeşte pe nimeni!

Metalul Reşiţa şi CS Mioveni au remizat astăzi, pe Stadionul ,,Mircea Chivu”, scor 1-1 (1-1), într-un duel al foştilor atacanţi dinamovişti Daniel Opriţa şi Claudiu Niculescu.

Reşiţenii au început cum nu se poate mai rău în faţa Mioveniului lui Claudiu Niculescu, surpriza Cupei României de anul acesta. Ciucă a văzut galben încă din primul minut, iar Ayza a deschis scorul din interiorul careului cu un şut plasat, în minutul 9. Daniel Opriţa le-a strigat rosso-nerilor să stea sus, să împingă jocul cât mai aproape de poarta oaspeţilor, şi rezultatele nu au întârziat să apară. Manole a egalat pentru Metalul în minutul 21, cu un şut de la marginea careului mare, şi a reaprins speranţa în tribunele mai mult goale din Valea Domanului. Până la pauză au mai fost câteva situaţii bune ale reşiţenilor, cea mai importantă fiind irosită de Neagoe, care a nimerit doar plasa laterală din câţiva metri.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157649001856740″]

În partea secundă, Mioveniul a ratat vreo două ocazii mari de tot la poarta lui Zimmermann, însă cea mai importantă s-a petrecut în careul oaspeţilor. În urma unui corner de pe stânga, Ionuţ Popescu a avut o dublă ocazie uriaşă, însă Croitoru a fost ocrotit de şansă. S-a întâmplat asta cu cinci minute înainte de final. În ultimul minut regulamentar, gazdele au solicitat penaty, la o fază în care Roman a căzut în careu. Dacă ar fi pus mingea pe var, centralului Sergiu Popa nu i s-ar fi putut reproşa mare lucru. S-a terminat 1-1, rezultat care nu mulţumeşte pe nimeni pe deplin.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157649417308415″]

Penalty clar!

,,Se putea mai mult, a recunoscut Daniel Opriţa după meci. Am plecat iar de la 0-1, am luat un gol foarte uşor. Echipa a jucat, a egalat repede şi eu spun că am dominat jocul contra unei echipe bune. Puteam câştiga jocul, am avut acea ocazie din minutul 85. Eu nu prea vorbesc de arbitraj, dar eu spun că şi cu Câmpina am avut penalty, am avut şi acum în minutul 90, la Roman. S-a văzut cum l-a împins, am vorbit şi cu jucătorul şi mi-a spus că l-a împins, a fost penalty clar, dar nu l-a dat”.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157649417297955″]

Claudiu Niculescu a plecat ceva mai satisfăcut de la Reşiţa. „Şi noi am avut ocazii, şi ei. Am avut câteva situaţii bune în repriza a doua, dar şi Reşiţa a avut pe final de joc. Per total, cred că rezultatul este echitabil. Am întâlnit o echipă foarte bună, care nu degeaba a condus o bună bucată de timp această serie, cu un antrenor foarte tânăr, un prieten de-al meu cu care am fost coleg la Dinamo. E un rezultat care nu mulţumeşte niciuna dintre cele două echipe. Pentru noi e un plus că am plecat cu un punct de la Reşiţa, echipă care şi-a propus promovarea”, a declarat antrenorul lui CS Mioveni.