Cazurile ușoare sau asimptomatice nu vor mai fi tratate în spital, ci sub supravegherea medicului de familie. Prezent la Timișoara, ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat că se pregătește o Ordonanță de Urgență în acest sens.
„În acest moment, noi avem o Ordonanță de Urgență care este în pregătire, astfel încât cazurile ușoare sau asimptomatice să rămână sub monitorizarea medicului de familie, urmând ca mijloacele de transport de la Departamentul pentru Situații de Urgență să îi programeze pe acești pacienți pentru investigații medicale, iar în momentul în care apare simptomatologie să îi ia și să fie duși în spitale. Medicii de familie, prin contracte separate, suplimentare cu casa de asigurări de sănătate, pot face o monitorizare prin telemedicină, primind 30 de puncte pentru fiecare pacient monitorizat sau pot presta servicii pentru direcțiile de sănătate publică, pentru anchete epidemiologice sau recoltări.”, a declarat Nelu Tătaru.
Lucrurile s-ar putea schimba chiar de săptămâna viitoare, iar decizia a fost luată în contextul în care trebuie decongestionate Unitățile de Primiri Urgențe, acolo unde ajung mulți pacienți depistați pozitiv, dar care fie nu au simptome, fie au forme ușoare de COVID-19.
Sorin Grindeanu a anunțat oficial că social-democrații nu vor mai înainta nicio propunere pentru formarea noului executiv, după eșecul ultimelor consultări! „PSD a fost mereu constructiv în ceea ce...
Ioana Toma |
26 June 2026
Dani Stanciu |
26 June 2026
Ioana Toma |
26 June 2026
Informaţiile publicate de expressdebanat.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
Vezi termeni și condițiiTel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2025 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281

