O bază sportivă în paragină, aflată pe str. Mircea cel Bătrân, are șanse să fie modernizată în viitorul apropiat. Primăria Timișoara a aprobat noii indicatori financiari, astfel că investiția este estimată la aproape două milioane de euro.
Primăria Timișoara are în plan să realizeze o bază sportivă modernă pe str. Mircea cel Bătrân. Aceasta ar urma să fie construită în locul unei baze sportive în paragină.
Joi, în ședința Consiliului Local Timișoara, a fost aprobat un proiect de hotărâre cu privire la actualizarea indicatorilor financiari. Astfel, suma estimată pentru realizarea investiției a fost majorată de la 6,7 milioane lei, cu TVA inclus, la 9,3 milioane lei, cu TVA inclus, ca urmare a creșterii prețului la materialele de construcții.
„Proiectul bazei sportive Mircea cel Bătrân merge înainte! În cadrul ședinței de Consiliu Local au fost aprobați noi indicatori financiari pentru această bază, o actualizare a sumei. Săptămână trecută, am obținut autorizația de demolare a acelor construcții aflate într-o stare profundă de degradare. Mulțumesc celor care m-au ajutat din domeniul privat, au ajutat practic Timișoara, în pregătirea documentațiilor, donându-ne proiectul de demolare. Mulțumesc colegilor de la Serviciul Baze Sportive pentru suport, pentru că au înțeles demersul meu în reconstruirea bazelor sportive. În scurt timp, depășim momentul doar de întocmire a actelor și trecem la execuție”, a afirmat Cosmin Tabără, viceprimarul Timișoarei.
Cosmin Tabără a precizat că întreaga sumă pentru realizarea obiectivului este cuprinsă în bugetul local, astfel că, în scurt timp, vor fi scoase la licitație proiectul tehnic și execuția lucrării.
Consiliul Județean Timiș a organizat, cu prilejul Zilei Județului Timiș, un plen festiv în cadrul căruia a acordat „Trofeul Recunoștinței” mai multor actori locali care s-au implicat și au...
Terenul din Blașcovici recuperat de Primăria Timișoara, curățat de gunoaie
5 ore de luptă cu flăcările, 2 case făcute scrum la Zorlențu Mare!
Tel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2023 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281