Metalul înscrie, dar pierde din nou

Metalul Reșița nu mai este echipa fără gol marcat în 2016, însă prima victorie se lasă îndelung așteptată. Rosso-nerii au cedat în Valea Domanului, cu 1-2, în fața unei formații măcinate de probleme financiare, Universitatea Cluj.

Greșeala portarului Ivan Knezevic (evidențiat în deplasarea de la Satu Mare) și nesiguranța apărării reșițene au făcut diferența primei reprize. Clujul conducea la pauză cu 2-0, după reușitele lui Zdroba, din minutul 19, cu un șut pe jos din afara careului, și Turcak, din minutul 45, când a trecut în viteză printre fundașii Reșiței.
În repriza secundă, Metalul a părut ceva mai curajoasă, a încercat să stea mai mult timp în jumătatea clujeană și în cele din urmă a și reușit să înscrie dintr-o fază fixă. În minutul 66, Jamali a executat o lovitură liberă de la 22 de metri lateral dreapta, mingea a fost deviată de zid și l-a păcălit pe portarul Grecu.

Metalul: Knezevic, Jamali, I. Vlad, Julei, Chira, Vitorovic, Pitulice, Anghel, El Abdouni (min. 60, Buzdugan), Al. Maria, Crăciun (min. 80, Costea). Rezerve neutilizate: Zimmermann, Bona, M. Ivan, Makinde, Kis. Antrenor: Carol Gurgu

Vezi mai jos declarația antrenorului Carol Gurgu, la conferința de presă.