Medalie de argint la Balcaniada de la Istanbul pentru timișoreanca Cristina Bălan

Săptămâna trecută, România a participat la Balcaniada de Atletism de la Istanbul pentru seniori. Dintre sportivii din Timiș, doar Cristina Bălan a urcat pe podium, după medalia de argint câștigată cu ștafeta feminină de 4X400 de metri.

Cristina Bălan a alergat a doua în ștafeta României, după Camelia Gal și înaintea Biancăi Răzor și a Sandei Belgyan. Româncele au luat argintul cu timpul de 3:42.39. Prima clasată a fost Ucraina, iar pe podium a mai fost ștafeta Croației. Bălan are dublă legitimare, la CS Atheltics Timișoara, dar și la clubul din Craiova. La 400 de metri, dar la proba masculină individuală a alergat și clujeanul Robert Parge, legitimat și la CSM Timișoara. Sportivul a fost pe locul 4, cu timpul de 48,26 de secunde.

Delegația României la Istanbul l-a avut și pe timișoreanul Cosmin Dumitrache. Legitimat la CSM București, campionul național de la 60 de metri garduri nu a putut să se bucure și la Balcaniadă de vreo performanță, deoarece nu a terminat cursa. Următoarea competiție majoră de atletism în sală va fi Campionatul European, organizat în perioada 1-3 martie la Glasgow, în Scoția.

Sursa foto: aimx.ro