Lei, doar o repriză! Baschetbaliștii de la SCM Timișoara, la prima înfrângere la scor din Grupa Roșie!

„Leii” au prins o zi proastă în startul returului Grupei Roșii. SCM Timișoara a cedat cu 71-97 pe terenul celor de la CSU Sibiu. Este prima înfrângere categorică a albb-violeților lui Cristian Bota după mult timp.

Timișoara a intrat bine în meci, cu trei aruncări de la distanță reușite. După primul sfert, tabela indica 21-24, iar până la pauză, Sibiul a mai redus din diferență pentru 42-43. În repriza a doua, bănățenii au jucat slab, după sfertul trei, Sibiul avea 69-56, iar în ultimul parțial, oaspeții nu au putut pune probleme, mai ales că gazdele au dominat clar capitolul recuperărilor. Au marcat pentru Timișoara: Brown 15 puncte, Pesakovic 11 puncte, Randolph 10 puncte,  Calotă 10 puncte, Vukosavljevic 9 puncte, Baciu 8 puncte, Stojadinovic 8 puncte. Hardy a dat 17 puncte în contul Sibiului.

SCM Timișoara va juca din nou miercuri, de la ora 17, acasă. Va fi un meci de Cupa României, contând pentru turul sferturilor de finală, cu Dinamo București.