Informatica Timișoara a fost eliminată din optimile Cupei României. Reșițeanul Budai a marcat

Informatica, deținătoarea trofeului din sezonul trecut, și-a luat la revedere anul acesta de la Cupa României încă din faza optimilor, după meciul pierdut cu 6-2 pe terenul lui Imperial Wet Miercurea Ciuc. Cum timișorenii au redus radical cheltuielile iarna aceasta, nu au mai putut alinia o echipă care să joace de la egal la egal cu harghitenii, așa cum a făcut-o până acum.

Scorul la Miercurea Ciuc l-a deschis Bogdan Covaci, în minutul 9. Peste două minute, Stefan Rakic, jucător sârb care sezonul trecut a jucat la Timișoara, a înscris pentru 2-0, scor cu care s-a intrat și la pauză. În repriza a doua, gazdele au mai dat patru goluri, câte două prin fiecare frate Matei, Cristian și Robert, ultimul care și el a îmbrăcat tricoul alb-violet în trecut. Informatica a marcat două goluri de onoare, când scorul era 5-0, prin reșițeanul Nicolae Budai și Stojan Milovac.

Informatica va juca din nou în 18 februarie, la Iași. Partida va conta pentru etapa a XV-a a Ligii I de futsal.