Handbaliștii de la SCM Poli au dus Cupa în fața propriilor suporteri. Alb-violeții au câștigat cu CSM Făgăraș

SCM Poli a dispus miercuri cu 26-21 pe teren propriu de CSM Făgăraș, un succes obținut la trei zile după finala Cupei României câștigată cu Steaua București. Înainte de jocul propriu-zis, echipa a prezentat trofeul în fața spectatorilor.

Deși jucătorii veneau după turneul tare, cu două partide în două zile, timișorenii au controlat ostilitățile în mare parte. Poli a preluat rapid conducerea, iar până la finalul primei reprize, făgărășenii au putut doar egala la 11. La pauză s-a intrat cu 12-11, iar în debutul mitanului secund, s-a înregistrat în singurul moment în care au condus oaspeții, la scorul de 13-14. Ardelenii s-au ținut aproape de alb-violeți, care până la urmă și-au făcut avantajul mai consistent la finalul meciului.

Cele mai multe goluri ale Timișoarei le-a marcat Marjanovic, 12, urmat de Cîmpan și Orbovic, cu 3 goluri, Pribanic și Vuk milosevic, 2 goluri fiecare, Taciuc, Păiuș, Dragas și Fenici, 1 gol fiecare. De la oaspeți, Ungureanu și Ilie au dat câte 4 goluri fiecare.

SCM Poli va juca din nou sâmbătă, la 11, la Cluj.