Final pentru națională și Contra! Îngenunchere în Spania

România a arătat foarte rău și a pierdut cu 5-0 meciul cu Spania, jucat la Madrid, și, cel mai probabil, ultima partidă cu Cosmin Contra selecționer. Tricolorii nu mai depindeau neapărat de miza partidei, dar evoluția a fost realmente una descurajantă.

La acest meci, timișoreanul Romario Benzar a fost titular, după ce în meciul cu Suedia, a stat pe bancă. În prima repriză, în poarta României au marcat Fabian Ruiz, apoi Gerard Moreno, de două ori, iar apoi, actor principal la autogolul lui Adrian Rus. În repriza a doua, a mai venit un gol, al lui Oyarzabal. Contra are angajament până în decembrie. Ironia sorții face ca România să mai aibă șanse de calificare la Euro 2020, în funcție de ce va face în play-off-ul din martie.

Singura întrebare rămâne cine va fi succesorul lui Contra după un mandat de selecționer care cu siguranță e cel mai nereușit din cariera de tehnician a bănățeanului.