Dezolant! Naționala lui Contra s-a făcut de râs cu Suedia

Naționala României a jucat extrem de slab cu Suedia, la București, și a pierdut cu 2-0. Cu acest rezultat, tricolorii antrenați – deocamdată! – de Cosmin Contra au pierdut șansa la locul 2 în grupa de calificare.

La lot a fost convocat doar timișoreanul Romario Benzar, care nu a fost utilizat deoarece nu prinde echipa la Lecce. A jucat în locul său Vasile Mogoș, fără o evoluție deosebită. La fel a fost și echipa, cu un joc șters, extrem de slab, nepermis la un meci cu o asemenea miză. Berg a deschis scorul pentru suedezi în minutul 19, iar Quaison a mărit diferența în minutul 34. Naționala României nu a putut da gol. Astfel, șansa de a mai prinde locul 2 a dispărut. Următorul meci e luni, în Spania. Contractul lui Contra se termină în decembrie, deși în Liga Națiunilor, play-off-ul se va disputa în martie.

Un singur timișorean a fost convocat și la naționala U21. Marius Marin nu a evoluat însă în victorie cu 4-1 obținută cu Finlanda.