CSM Lugoj s-a impus cu Dinamo după un set final inedit. Agroland a pierdut la Târgoviște

Lugojul a ieșit cel mai bine din etapa a III-a a Diviziei A1 de volei feminin. CSM-ul s-a impus cu 3-1 acasă cu Dinamo, primul succes din acest sezonul. În schimb, UVT Agroland Timișoara a pierdut cu 3-0 pe terenul lui CSM Târgoviște.

La primul meci acasă din campionat, CSM Lugoj a dominat lejer primele două seturi, pe care le-a adjudecat cu 25-19, respectiv 25-11. Bucureștencele au revenit însă în setul al treilea, pe care l-au câștigat cu 25-17. Dinamo a condus și în setul al patrulea, cu 10-13. Setul l-a întors însă tânăra Georgiana Popa, lugojeancă de numai 15 ani. Sportiva a oferit opt servicii din care gazdele au făcut tot atâtea puncte consecutive!, și au tranșat setul cu 25-16. Cea mai bună realizatoare a Lugojului a fost Nina Kocic,cu 24 puncte.

Agroland în schimb a avut parte de o înfrângere cu 3-0 pe terenul lui CSM Târgoviște, formația la care joacă fostele jucătoare ale formației din Timișoara, Ozun și Lakovic. Cu antrenorul suspendat, formația bănățeană a condus în debutul primului set și ulterior a avut și 22-22, dar gazdele au luat setul cu 25-22. Similar a început și setul al doilea, terminat cu 25-17 pentru gazde. Dâmbovițencele nu au mai avut mari probleme în ultimul act, terminat tot la 25-17. Franțuzoaica Maeva Orle a fost principala realizatoare de la Agroland, cu 16 puncte.

Stiri Timisoara si Resita; Pensiunea Dimitrios dacus 05 iulie 2024

Campionatul programează prima etapă intermediară. Marți, Lugojul va juca la CSM București.  Agroland în schimb va sta, din cauza numărului impar de echipe.