Cristina Bălan domină autoritar competițiile de atletism în sală. Timișoreanca e dublă campioană universitară

Cristina Bălan a avut un start de 2019 foarte bun la competițiile de atletism în sală și ține steagul sus pentru atletismul din Timișoara. Sportiva născută în 1998, legitimată la CS Athletics Timișoara și CSM Craiova, a devenit campioană universitară la 400 și 800 de metri. Şi a mai luat alte medalii și la Cupa RMA.

Sezonul de atletism de sală a fost practic deschis în perioada 19-20 ianuarie de Cupa Romanian Masters, organizată la București. Cristina Bălan a câștigat proba de 400 de metri, unde a bifat timpul de 56,44 de secunde. Timișoreanca a fost cea mai bună și la 800 de metri, unde a avut timpul de 2:11.54. Bălan a avut cel mai bun timp și la 200 de metri, 25,88 de secunde, dar a mai concurat doar ea și încă o sportivă.

La Cupa RMA a luat argintul și Antonio Cuturean, sportiv născut în 2001 legitimat la LPS Banatul, care a luat argintul la 800 de metri, cu timpul de 1:55.18. Ioana Gheorghe, timișoreancă legitimată la CSA Steaua, a fost prezentă și ea la competiție. Atleta născută în 1997 a luat locul 7 la 60 de metri și nu a luat startul la 200 de metri.

Bălan, dublă campioană universitară

Cristina Bălan a strălucit și la Campionatul Universitar organizat în 26-27 ianuarie în Bacău. În proba de 400 de metri, sportiva a luat aurul cu timpul de 58,02 secunde. Timișoreanca a fost prima și la 800 de metri, cu timpul de 2:13,39. Bălan a concurat și în proba de 60 de metri, unde a terminat pe locul 7, cu 8,16 secunde.

La Universitare au mai concurat sportivi din Timișoara. Yasmina Claudia Tămășilă de la CSU Poli a luat locul 7 la 3000 de metri. Antonio Beniamin, de la Universitatea de Vest, a concurat și el la 3000 de metri și a terminat pe locul 10. Atletul a concurat și la 1500 de metri, unde a bifat locul 18.