Bătuți de primele clasate în numai 48 de ore!

Federația Română de Handbal a obligat echipa HC Adrian Petrea să joace două meciuri tari într-un interval de doar 48 de ore, iar rezultatele nu au întârziat să apară: două înfrângeri administrate de HC Odorhei și liderul campionatului, CSM București!

Lipsită de aportul “creierului” Rohozneanu, cu Pîrîianu încă nerefăcut și cu destule urme care nu au avut timp să treacă după deplasarea din infernul secuiesc, echipa lui Adrian Petrea a cedat în fața bucureștenilor, scor 23-27 (12-13). Într-o Polivalentă aproape plină, reșițenii au început tare, dar după numai șase minute, oaspeții au preluat conducerea pe tabelă. Au avut avantaj de trei și chiar patru guluri până în minutul 17, când Lela a egalat la opt. S-a jucat sub semnul echilibrului până la pauză, cu avantaj minim totuși de partea oaspeților.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157659189992269″]

În partea secundă, elevii lui Adi Petrea nu au reușit să țină același ritm din meciul cu Dinamo, spre exemplu, și liderul Ligii Naționale a profitat. S-a desprins treptat și a condus chiar și cu șase goluri. Nici măcar intrarea experimentatului Pîrîianu nu a putut salva echipa Reșiței de primul eșec suferit pe teren propriu, însă acesta a venit în condiții speciale, deloc de înțeles, generate de oficialii federației.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157659195009130″]

HC Adrian Petrea: Tevzadze, Drăghici, Sămânță – Vaidasigan (6 goluri), Popovici, Pârvan, Lela (3), Pîrîianu (1), Stan (6), Ignat (1), Bahan (1), Rugaci (2), Huta (1), Dospinescu (1), Starchenko, Trifkovic (1).