Bătaie cu săbii pe stadionul din Caransebeş. N-a câştigat nimeni!

Gugulanii au ratat astăzi şansa de a se instala în fruntea clasamentului Seriei a II-a din eşalonul secund al fotbalului românesc.

Elevii lui Sorin Bălu au resimţit efortul depus marţi în meciul de cupă cu Metalul Reşiţa şi, pe fondul unui joc ultradefensiv al oaspeţilor, care nu şi-au propus mai mult de un 0-0 la Caransebeş, n-au reuşit să găsească drumul spre gol. Caransebeşenii au avut câteva situaţii mari de gol în prima parte a jocului, pe care au dominat-o, dar la pauză s-a intrat fără ca vreuna dintre echipe să modifice tabela.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157647499331326″]

Cât timp fotbaliştii au intrat la cabine pentru a-şi trage sufletul şi a asculta indicaţiile tactice ale celor doi antrenori pentru ultimele 45 de minute, pe pista Stadionului Municipal Teiuş şi-au făcut apariţia cavalerii războinici. Pe suprafaţa de joc din cetatea Caransebeşului s-au dat lupte sângeroase, spre deliciul publicului numeros. Golul anunţat de sunetul de corn folosit odinioară pentru chemarea la război s-a lăsat în zadar aşteptat.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157647149881848″]

Oaspeţii nu au riscat nimic după pauză, iar caransebeşenii nu au mai fost nici ei la fel de periculoşi în repriza secundă. Au avut ocazia în câteva rânduri de a da lovitura, dar şi Coca are un mare merit că scorul a rămas alb până la final, portarul gugulan având o intervenţie de zile mari pe final de meci. Dacă ar fi învins astăzi, gugulanii ar fi urcat pe locul I în clasament, profitând de paşii greşiţi făcuţi de Timişoara şi Reşiţa.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157647540569781″]

FC Caransebeş: Coca – Lupu, Manea, Barbu, Dîrvaru – Poiană, Goşa (cpt.), Negoescu, Artean – Precup, Buşu; Rezerve: Bujor – Gafiţa, Dicu, Ganea, Săulescu, Făiniş, Himcinschi.

Unirea Tărlungeni: Nitzuly – Vlăsceanu, I. Şerban, Forika, Iaru – S. Marin, Dâlbea, Al. Neculai, N. Cristea – L. Nicolae, Elek (cpt.); Rezerve: Dănălache – Brujan, Antoche, Petra, Pricop, Istrofor, Chiş.