Baschetbaliștii au în continuare viață grea. Reproșuri pentru arbitraj după meciul de la Cluj

Nu a fost o sâmbătă cu noroc nici pentru handbaliști, dar nici pentru baschetbaliștii de la SCM Timișoara. Echipa lui Dragan Petricevic a pierdut cu 79-70 pe terenul celor de la U BT Cluj Napoca. După meci, președintele secției, Ilie Trițoiu a spus că Dragoș Nicolae a arbitrat defavorabil echipei alb-violete.

Ardelenii au jucat bine din primul sfert, terminat la scorul de 22-9, după ce timișorenii s-au cam zbătut în gol. Până la pauză, diferența s-a redus la 37-32, iar cursa de recuperare a continuat și după ce echipele au trecut pe la vestiare. S-a ajuns până la 52-51, după un coș de 3 puncte al lui Brown, iar sfertul trei s-a terminat la scorul de 53-51. Ulterior, Timișoara nu a mai putut ține ritmul.  Franklin a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, cu 22 de puncte, urmat de Pesakovic  cu 11 puncte, Brown, 10 puncte, Dragoste, 9 puncte, Komatina 8 puncte, Mirkovic, 6 puncte, Gorgemans și Popa, 2 puncte fiecare. Pentru clujeni cel mai bun marcator a fost Richard, cu 15 puncte.

SCM Timișoara va juca următorul meci acasă, sâmbătă de 18,45, cu CSM Oradea.