Banatul Caransebeș, exclus din Cupa României

Volei Club Caransebeș a învins Știința Explorări Baia Mare în cinci seturi, însă în faza următoare a Cupei României acced maramureșenii. Și asta, pentru că în meciul tur Baia Mare a câștigat partida în trei seturi.

Banatul Caransebeș a jucat fără centrii Birău și Laza, nu s-a concentrat suficient la serviciu și în apărare și, după câștigarea primului set cu 25 la 21, au urmat două seturi de coșmar: 20 -25 și 17-25. În setul patru gugulanii au revenit, reușind să obțină setul la 22, iar în decisiv s-au impus cu 15 la 12.

Calificarea a fost jucată încă de la Baia Mare, unde am fost dominați categoric. Nu este un capăt de țară, scopul nostru este să ne pregătim pentru un retur bun și să ne respectăm obiectivul. Avem doi jucători noi, timpul de pregătire a fost scurt, însă sunt convins că integrarea, acomodarea și omogenizarea echipei se va face pe parcurs”, ne-a declarat antrenorul Valentin Pereu.

Returul campionatului va începe sâmbătă, 23 ianuarie, cu meciul în compania Universității Cluj, de pe teren propriu.