Autoritățile explică reacția severă după rapel din Timiș: „Este o persoană cu istoric medical alergic”

Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a transmis o explicație, după ce un cadru medical din Timișoara a suferit un șoc anafilactic în urma administrării rapelului. Femeia ar avea în istoricul medical mai multe episoade alergice.

CNCAV a transmis că persoana a făcut rapelul joi, în 4 februarie, iar ulterior a avut o simptomatologie postvaccinală „de tip reacție alergică fără criterii de șoc anafilactic”.

„Menționăm că simptomele respective s-au instalat pe parcursul monitorizării postvaccinale, respectiv la 10 minute de la administrarea dozei de rapel, însă acestea au cedat la scurt timp de la administrarea tratamentului specific în astfel de situații”, spun cei de la CNCAV.

Femeia, care are 41 de ani, a părăsit ulterior centrul de vaccinare în stare bună de sănătate, potrivit sursei citate.

CNCAV precizează că acest cadru medical are, în istoricul medical, multiple episoade alergice.

CITEȘTE ȘI: Un șoc anafilactic după peste 34.000 de vaccinuri administrate în Timiș