Au trecut cu bine de canicula din august. Timișoara Saracens, victorie și în Superligă!

După cele trei victorii din Cupa României, Timișoara Saracens a triumfat și în prima etapă din campionatul Superligii. Bănățenii au trecut lejer cu 54-18 de Universitatea Cluj, după un meci în care s-au marcat zece eseuri în total și din care gazdele s-au ales și cu punctul bonus ofensiv.

Scorul l-au deschis ardelenii dintr-o lovitură de pedeapsă. Au urmat cinci eseuri, marcate pentru gazde de Eugen Căpățînă, Valentin Popârlan, Vlăduț Popa, Jack Umaga și Tevita Manumua, ultimul a și transformat toate cele cinci încercări. Înainte de pauză, Vlad Neculau a fost eliminat temporar la gazde, iar astfel Universitatea a dat un eseu transformat pentru 35-10 scorul pauzei. Timișoara a mai dat trei eseuri în repriza a doua, prin Tevita Manumua, Luke Samoa și Vaovasa Hinckley, primul transformat de Manumua, al doilea, de Dănuț Jipa. Clujul a mai dat lovitură de pedeapsă și un eseu netransformat.

Sâmbăta viitoare, Timișoara va juca în etapa secundă a Superligii, de la ora 12.30, pe terenul lui Dinamo.