Au pierdut, dar nu s-au făcut de râs! Informatica, start cu stângul în campionat

Informatica Timișoara a cedat cu 3-4 pe teren propriu în prima etapă din noul sezon al Ligii I de futsal, în fața celor de la United Galați, una dintre echipele care se luptă la titlu.

Un rezultat nu tocmai rău pentru bănățeni, dacă e să ținem cont că transferurile și antrenorul Hugo Costa au venit de doar câteva zile la echipă. Toate reușitele timișorenilor au fost semnate de singurul străin rămas din sezonul trecut, sârbul Stojan Milovac. Plavul a marcat în secunda 12, iar gălățenii au avut nevoie de peste patru minute pentru a egala, prin Sergiu Tacot. United a preluat conducerea în minutul 14, după golul marcat de un fost jucător al Timișoarei, Daniel Araujo. Înainte de pauză, Informatica a egalat și la cabine s-a intrat cu 2-2, însă moldovenii au reușit să înscrie de două ori în mitanul secund, prin Cristian Obadă și Andrian Lascu. Milovac a mai băgat balonul în poartă doar o dată.

Runda viitoare, Informatica va juca luni, 16 septembrie, de la ora 18, la Odorheiu Secuiesc.