Atletismul din Timiș are viitor! Trei titluri naționale și alte medalii la Campionatul Național de Tineret!

Sportivii din Timiș au avut rezultate foarte bune la Campionatul Național de Atletism U23, desfășurat la Pitești. Dintre localnice, Cristina Bălan a devenit dublă campioană națională, în timp ce Ioana Gheorghe a luat trei titluri de vicecampioană.

Bălan (foto), sportivă născută în 1998, este dublu legitimată la CS Athletics Timișoara și la CSM Craiova. Tânăra sportivă a devenit campioană la 400 de metri plat, cu timpul de 54,74 de secunde. La 800 de metri, tot Bălan a fost cea mai bună. Rezultate bune a avut și Ioana Gheorghe, timișoreancă născută în 1997, legitimată la CSA Steaua București, care a luat trei medalii de argint. La 100 de metri a fost la 19 sutimi de aurul luat de Marina Băboi, după ce Gheorghe a scos timpul de 11,88. Tot după aceeași sportivă a fost și la 200 de metri, unde timișoreanca a avut 24,20. La 400 de metri, Gheorghe a terminat cursa în 55,62, după Bălan.

O medalie de aur ce poate fi trecută în contul Timișoarei e aurul la 400 de metri masculin, câștigat de clujeanul Robert Parge, care are dublă legitimare în orașul natal și la CSM Timișoara. Sportivul a bifat timpul de 47,18 de secunde. Alte medalii de argint au venit pentru sportivii de la CSU Poli Timișoara: Anita Zaro, la 10.000 metri, cu timpul de 38:43:19, și Andrei Maier, la 3.000 de metri obstacole, cu timpul de 9:24:29.  Locul 4 l-a bifat la 800 de metri Antonio Cuturean, de la LPS Banatul, dar și Yasmina Tămășilă, de la Poli, la 1.500 de metri. În proba de 5.000 de metri, Anita Zaro a fost pe 6, iar Tămășilă, pe 7.