ASU Politehnica a câștigat ultimul amical, cu sârbii de la Zrenjanin. Un nou jucător din Republica Moldova, transferat în fotbalul timișorean

ASU Politehnica a terminat perioada meciurilor de pregătire cu o victorie cu 4-2 obținută cu sârbii de la Radnicki Zrenjanin, locul 7 din seria a III-a a Ligii a III-a sârbe. Chiar în ziua meciului jucat în deplasare, echipa antrenată de Cosmin Petruescu a anunțat transferul lui Radu Rogac, jucător din Republica Moldova.

Sârbii au condus meciul amical în prima repriză, după ce au deschis scorul în minutul 4, prin Radosavljevic. Peste șapte minute, Poli a egalat după ce Ioan Mera a urcat în atac. La pauză s-a intrat cu 2-1, după ce Jovanov a marcat în minutul 38 pentru gazdele plave. În repriza secundă, timișorenii au egalat repede, în minutul 48, prin Ignea. Până la final au mai marcat Cristian Dros, în minutul 60, și Alin Manea în minutul 84. Din tabăra alb-violetă au lipsit accidentați Bogdan Vasile și Ionuț Coadă, dar și Alvarenga și Lucas Fabricio, din cauza lipsei vizei.

ASU Politehnica: D. Munteanu – Jurj, Mera (c) (Rogac), Scutaru, Cherecheș (Cojocaru) – Vidrăsan (M. Ene), Dros – A. Manea, Ignea (I. Plămadă), Schieb (Bedea) – Cr. Ene.

Radnicki: S. Dzuric – Jovanov, Bjelica, Grbic (c), Savic, Radosavljevic, Runjevac, Kovacevic, Krstinic, Savanovic, Vukelja. Au mai jucat: Backo – Matic, Vukovic-Lisicic, Kosovic, D. Dzuric, Milin, Kondic, Zakic, Malek, Acimov.

Clubul a anunțat că va reveni cu informații, dar la aproape 24 de ore de la începerea meciului, nu s-a transmis o declarație a antrenorului.