Alina Vuc și Andrei Franț, medaliați cu aur la Naţionalele de la Reșița [VIDEO]

Bilanț bun pentru luptele reșițene după ce municipiul a fost chiar gazda Campionatelor Naționale de Lupte, fie ele libere, feminine ori greco-romane.

Alina Vuc, numărul unu mondial în clasamentul federației internaționale de specialitate, și-a dovedit încă o dată valoarea și a cucerit medalia de aur și titlul de campion național la lupte feminin, categoria 50 de kg. Bucuria a fost cu atât mai mare pentru sportiva de la CSA Steaua cu cât performanța a fost obținută chiar acasă, la Reșița.

Și clubul gazdă, CSM Reșița, a obţinut o medalie de aur la lupte libere, unde Andrei Franț s-a impus fără drept de apel în categoria 86 de kg, câștigând toate meciurile din concurs. Sportivul a fost premiat de către viceprimarul Adrian Dacica, membru al Biroului federal al FRL.

Notabilă este și performanța lui Marin Filip, care a luat aurul la categoria 61 de kilograme, și a lui Adam Babaioana și Vlad Caras, care au urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere.