Metalul calcă totul în picioare! Fanii visează, Opriţa încă nu!

Rosso-nerii şi-au consolidat poziţia de lideri ai clasamentului în Liga a II-a după ce au învins-o de o manieră categorică şi pe Poli, echipa cu cele mai mari pretenţii şi cu obiectiv declarat: promovarea!

Metalul Reşiţa a repetat astăzi, în derby-ul cu Poli Timişoara, scorul din partida cu Vâlcea: 2-0. Succesul de astăzi al echipei lui Daniel Opriţa a fost însă mult mai clar decât cel obţinut săptămâna trecută în faţa vâlcenilor. Reşiţenii au impus ritmul partidei, au fost tot timpul primii la minge şi în niciun moment al jocului nu s-a pus problema învingătoarei, nici măcar la 0-0, când Pedro Henrique a lovit transversala porţii lui Zimmermann. A fost prima mare ocazie de gol a meciului şi una din puţinele ale timişorenilor. În minutul 26, „Mircea Chivu”, mai populat ca niciodată în ultimii ani, a sărit în aer. Neagoe, unul din cei mai buni oameni de pe teren, a centrat perfect din corner, iar Ciucă a reluat din nouă metri, de lângă experimentatul Cânu, în plasa porţii lui Popescu. Cinci minute mai târziu, Keita a şutat periculos pentru 1-1, dar Zimmermann a arătat încă o dată că e portar mare. A fost cam ultima şansă reală de gol pentru Poli, în ciuda faptului că Alexa a forţat după pauză cu două vârfuri de careu. Lucrurile s-au lămurit definitiv în minutul 65, când Buhăescu a finalizat cu gol o acţiune individuală. S-a terminat 2-0 pentru Metalul, care a impresionat în acest start de campionat şi, în ciuda celor declarate de oficialii clubului, care evită să o spună răspicat, are toate motivele să spere la promovare.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157647674181447″]

Opriţa, mat la Alexa!

Antrenorul lui Poli a găsit motivele eşecului din Valea Domanului: terenul prost, greşelile individuale, dar şi organizarea şi determinarea reşiţenilor. „A fost un meci disputat, din păcate nu am reuşit, în special în repriza a doua, să ne adaptăm la suprafaţa de joc, am jucat în partea a doua exact ce nu trebuia. Am băgat doi atacanţi de careu pentru că terenul era foarte greu, să jucăm mai direct, cu foarte multe centrări, dar din păcate nu am reuşit să facem lucrul ăsta. Am avut ocaziile mari ale meciului, am jucat în multe momente bine, dar am luat gol pe o greşeală personală la o fază fixă, deşi noi avem talie mai mare. În repriza a doua am încercat să joc cu două extreme clasice şi doi atacanţi, dar nu mi-a ieşit. Reşiţa a avut un mare spirit de sacrificiu, îl felicit pe Opriţa. Au avut foarte multă agresivitate, au fost foarte organizaţi şi au profitat de greşelile noastre”, a declarat Dan Alexa.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157647674163817″]

Daniel Opriţa, care şi-ar fi dorit un 5-0 sec pentru a-i mulţumi chiar şi pe acei cârcotaşi care au văzut o victorie foarte norocoasă în faţa Vâlcei, l-a ironizat discret pe omologul său. „A fost 2-0, dar cred că nu am mai avut aşa mult noroc. Am câştigat, spun eu, categoric. Am controlat jocul, nu ne-au pus mari probleme. Noi nu ne batem cu ei la promovare, ei se bat cu Vâlcea, noi nu avem obiectiv promovarea, noi încercăm să câştigăm fiecare meci. Nu putem să vorbim de promovare după etapa a cincea. Felicit băieţii, chiar au fost gladiatori, aşa cum le-am cerut. Au meritat victoria. Probabil ei o pasează mai bine, am văzut şi la Vâlcea, probabil că îi dezavantajează terenul greu”, a declarat Opriţa.

Metalul: Zimmermann (cpt.) – R. Cristian, M. Ciucă, S. Ciobanu, Aniţoiu – Enescu, Buhăescu, Feher, Manole – A. Neagoe, Oct. Vasile. Rezerve: Pascal – Breşneni, Vaştag, Popescu, Al. Roman, Voinea, Ad. Stoica.

Poli: Pap – Belu, Scutaru, Cânu, G. Neagu – Ov. Popescu, Keita, Poparadu – Pedro Henrique, Bărbuţ, Carlos Eduardo. Rezerve: Smaranda – Trandu, Boşcan, Nanu, Popovici, Sz. Szekely, Boldea.