[FOTO] Junii din Moldova Nouă, egalii celor din Oravița

În prologul etapei a șasea din Liga a IV-a Caraș-Severin la fotbal s-au întâlnit AS Oravița și CS Moldova Nouă. Meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2 (2-1).

Meciul dintre Oravița și Moldova Nouă a început sub semnul echilibrului, oaspeții fiind într-un ușor avantaj, prin prospețimea și tinerețea lotului. Pe fondul acestui avantaj, Moldova Nouă a deschis scorul în minutul 18, după o fază de contraatac, Găină introducând mingea în poarta orăvițenilor după ce portarul Duma respinsese primul șut. Orăvițenii și-au revenit repede din șocul primirii primului gol și în minutul 21 au egalat prin Constantin Covaci, după o nesincronizare în apărarea oaspeților. Câteva minute mai târziu, pe fondul dominării echipei gazdă, orăvițenii preiau avantajul și în economia scorului, Cătălin Covaci marcând pentru 2-1. Repriza doua a început în aceeași notă, cu oaspeții mai proaspeți și mai insistenți în faza de atac. După două posibilități de a egala, oaspeții reușesc acest lucru, în minutul 59, pe fondul dominării clare a echipei din orașul de pe Clisură. Până la finalul partidei orăvițenii au atacat timid poarta celor din Moldova Nouă, însă fără rezultat pe tabela de scor, tinerii fotbaliști ai Clubului Sportiv din orașul de la malul Dunării reușind să se sincronizeze perfect în faza defensivă.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157674818935196″]

AS Oravița – CS Moldova Nouă 2-2 (2-1)
Marcatori: Constantin Covaci (min. 21), Cătălin Covaci (min. 27) / Ilie Găină (min. 18), Darius Sofronie (min. 59).
AS Oravița: Duma, Băcoi, Băcilă, Gal, Cioc, Preoteasa (min. 64, Șain), Halas (min. 84, Lucică), Cârdu, Tismănar (min. 18, Gugu), Cătălin Covaci (min. 88, Frumosu), Constantin Covaci.
CS Moldova Nouă: Blănariu, Miatovici, Șața Nicolici, R. Țuțulan, Ursu, Sterie (min. 72, Kovacs), Silviu Nicolici (min. 24, Tabarcea; min. 90+2, Jurca), Truichici, Turcin, Sofronie, Găină.
Arbitri: Rafael Lupu (Reșița), Ion Cocora (Bocșa), Flavius Bîtea (Reșița). Observator: Marius Popescu.

Astăzi, de la ora 12:00, se dispută încă două meciuri din etapa a șasea: Agmonia Zăvoi – Rapid Buchin, AS Berzasca – Nera Bozovici.
Duminică, sunt programate alte trei partide: Metalul Bocșa – AD Mediam Mehadia (ora 11:00), Minerul Anina – Recolta Rafnic (ora 13:00) și derby-ul primelor două clasate, Viitorul Caransebeș – Voința Lupac (ora 15:00).