Victorii pentru UVT Agroland Timișoara și CSM Lugoj

Sâmbătă prolifică, ieri, pentru cele două echipe de volei de prima ligă din Timiș. UVT Agroland Timișoara a obținut o victorie importantă, cu 3-1, pe terenul Științei Bacău, iar CSM Lugoj s-a impus cu 3-0 acasă cu CSU Belor Galați, după ce marți pierduse cu 3-0 pe terenul lui CSM București.

Agroland s-a impus la Bacău după scorul pe seturi de 18-25, 22-25, 25-20, 14-25. În primul set, timișorencele au avut șapte ași. În al doilea, deși gazdele au avut și momente de revenire, universalul Maeva Orle le-a readus pe bănățence în joc. În setul al treilea, greșelile au făcut ca echipa timișoreană să cedeze, pentru o revenire categorică în setul al patrulea. Franțuzoaica Orle a fost cea mai bună realizatoare a timișorencelor, cu 27 de puncte.

CSM Lugoj a jucat marți în runda intermediară, în care Agroland a stat. Elevele lui Uglesa Segrt au pierdut cu 3-0 pe terenul lui CSM București, după 25-15, 25-21 și 26-24. Așadar, un meci început slab de lugojence, care și-au mai revenit pe parcurs. Sâmbătă, au câștigat acasă cu CSU Belor Galați, la scorul de 25-15, 25-16, 25-15. Elena Babic a fost cea mai bună realizatoare a Lugojului, cu 17 puncte, iar jucătoarea de 15 ani Andra Badiu a debutat în Sala „Ioan Kunst Ghermănescu”.

Sâmbăta viitoare, Agroland va fi gazda meciului cu Lugojul, sâmbătă de la ora 19, la Sala Oituz.

Sursă foto: volei-timisoara.ro