Victorie de serviciu pentru handbaliștii de la SCM Poli. Alb-violeții rămân pe podium

SCM Poli Timișoara s-a impus cu CSM Focșani, în penultima etapă a turului de campionat, la scorul de 33-29. Cu acest rezultat, Poli ajunge la 25 de puncte și rămâne pe locul 3 în Liga Zimbrilor.

Timișoara a jucat bine în apărare din prima repriză, atât pe semicerc, dar și datorită intervențiilor portarului Cristian Tcaciuc. Astfel, aproape toată prima jumătate a partidei, gazdele au avut un avans de șase goluri, iar la pauză s-a intrat cu 14-9 deoarece bănățenii s-au mai relaxat, iar portarul oaspeților, Marocico, a avut câteva intervenții. În a doua jumătate a partidei, Focșaniul a jucat de multe ori în atac cu șapte jucători de câmp și fără portar, dar a putut reduce doar diferența. Iată marcatorii: Fenici 7, Sadoveac 6, Milosevic 4, Șania 4, Marjanovic 4, Orbovic 3, Cîmpan 3, Irimescu 2. La Focșani: Pătru 7, Năstăsie 5, Sladic 3, Țuțu 3, Ragea 2, Moisă 2, Miroiu 2, Rață 2, Hagiu 1, Hrimiuc 1, Mocanu 1.

SCM Poli termină returul luni, pe terenul lui CSM București, într-un meci televizat programat de la ora 15,30.

Sursă foto: facebook.com/pg/scmpolitehnica