Trei medalii într-o singură competiție

alex sfetcu campion ii

Agentul de poliție penitenciară, Alexandru George Sfetcu a înregistrat o triplă performanță la Cupa României, Hand to Hand Sport, competiție organizată recent la Drobeta Turnu Severin.

Tânărul sportiv, care activează în cadrul penitenciarului Rahova-București, s-a clasat pe locul I la Judo, categoria 90 kg, la Self Defense, categoria 90 kg și la Full Contact, categoria 85 kg

La acest eveniment competițional au participat peste 260 de sportivi legitimați la 18 cluburi din România. Cu acest prilej au fost organizate întreceri la disciplinele: Full contact, Semi contact, Light contact și Self Defense.

De asemenea, a fost prezentat echipamentul oficial al Federației Române de Hand to Hand și a fost lansat un sport nou: Alpagut România. Alpagut este o veche ramură din domeniul artelor marțiale turcice, cu propriile regulamente, tradiții şi filozofie. Denumirea Alpagut provine din alăturarea cuvintelor „alp” (războinic) şi „gut”/ „kut” (sfânt), care înseamnă „războinic sacru”.

Despre alte performanțe sportive notabile, participarea la campionatele „European Police and Fire Games”, desfășurate în Spania, a tânărului agent de poliție, Alexandru George Sfetcu, care activează în cadrul Penitenciarului București-Rahova, cotidianul nostru a mai informat aici.