Timișoara Saracens va lupta pentru un nou trofeu. Victorie în semifinala cu Steaua București!

Rugbyștii de la Timișoara Saracens s-au impus cu 17-13 în semifinala cu CSA Steaua București. În mare parte, deși au făcut o schimbare în formula de start, întrucât Shennan nu a putut juca, deși cei de la club au sperat că va fi recuperat, timișorenii au dominat partida de pe arena „Iuliu Hațieganu” din Cluj.

Steaua a deschis scorul din lovitură de pedeapsă, dar până la pauză, Timișoara a revenit cu un eseu al lui Vasile Rus, transformat de Luke Samoa. La reluarea jocului, bănățenii au punctat din nou dintr-o penalitate, după care situația bănățenilor s-a schimbat iar. Vasile Rus a luat cartonașul galben, iar în minutele de inferioritate, roș-albaștrii au dat un eseu netransformat care a strâns scorul la 8-10. „Sarazinii” au punctat însă cu alt eseu al lui Mesake Doge, transformat de Gabriel Rupanu și, deși Steaua a mai dat un eseu netransformat, nu au mai putut reveni în meci.

Timișoara va juca finala cu învingătoarea dintre Baia Mare și CSM București, semifinală ce se joacă sâmbătă.

Sursa foto: facebook.com/pg/rugbytimisoara