Teatru radiofonic lacrimogen pe 105,6 FM! Regia, Laura Sgaverdea!

laura sgaverdea radio resita
cristescu 1000 x 200 2 copy vestmed 1000x200

Angajații postului public Radio România Reșița au dezvăluit conducerii Radiodifuziunii Române imaginea nefardată a Laurei Sgaverdea!

Unora dintre angajații Radio Reșița le crapă obrazul de rușine din cauza faptelor pentru care este suspectată șefa lor și nu mai acceptă să-și cenzureze gândurile. Pe post, pe 105,6 FM, e clar că nu pot „deschide robinetul”, nici de apă, nici de gaz, iar cum cu curentul e și mai periculos să te joci, nu îndrăznește nimeni, pentru că ar fi ca și cum ți-ai băga singur mâinile în priză. În schimb, au avut grijă să se afle cum se joacă teatru pe un post public de radio, cum se face politica editorială în funcție de simpatiile și antipatiile managerului, cum se varsă lacrimi false pentru audiență. Înscrisurile oficiale puse la un moment dat la dispoziția conducerii Radiodifuziunii Române, e drept, nu a celei actuale, au avut backup. La care, spre nenorocul unora, există astăzi acces!

Sub propria semnătură, una dintre cele mai apreciate jurnaliste Radio Reșița ale momentului și-a dezvăluit drama pe care a trăit-o sub managementul Laurei Sgaverdea. Dar altceva este și mai grav din ceea ce a demascat aceasta. Din rațiuni pur subiective ale șefei Radio Reșița, pe 105,6 FM ar fi interziși diverși oameni cu care rivalizează sau pe care pur și simplu nu-i agreează. Iar asta e foarte grav pentru un post public! Cât despre manipularea opiniei publice…

„În cadrul campaniilor umanitare pe care dânsa le coordona, mă ocupam și realizam toate reportajele care intrau pe post. De nenumărate ori mi s-a atras atenția să fac reportajele cât mai lacrimogene ca să transmită o emoție puternică, ca ea să poată plânge pentru a emoționa ascultătorii.”, a pus în vedere jurnalista Radio Reșița conducerii Societății Române de Radiodifuziune.

În timp ce „Vocea Banatului” interpreta fals la microfon vărsând lacrimi mincinoase în eter, diverși oameni merituoși ar fi fost pur și simplu interziși pe Radio Reșița.

„Nu de puține ori mi s-a interzis să difuzez anumite interviuri pe motiv că nu-i convine de invitatul X, nu-l agreează!”, a dezvăluit aceeași jurnalistă. Reprezentanții Crucii Roșii, a detaliat aceasta, „timp de un an și jumătate nu au mai intrat pe post, deși aveau acțiuni care meritau mediatizate”.

În același înscris sub semnătură privată, managerului Laura Sgaverdea i se aduc și alte acuzații. Șocante, de-a dreptul! Aproape imposibil de crezut ținând cont de imaginea pe care și-a fardat-o atent înainte de fiecare ieșire în spațiul public.

Stiri Timisoara promovare banner maxagro

Jurnalista Radio Reșița a reclamat că a fost trimisă forțat în concediu! Pe motiv că Laura Sgaverdea nu suportă să-i vadă fața, deoarece îi transmite energie negativă! Altădată a fost chiar mai rău. „Ești grasă, o să te spargi, o să mori!”, s-a plâns tânăra că i-ar fi strigat cea căreia i se spune „șefa”.

„Te fac la psihic până o să cedezi și o să-ți dai demisia!” și „Ești o țață proastă de la piață!”, sunt alte cuvinte prin care Laura Sgaverdea și-ar fi „motivat” subalterna.

„M-a umilit în public și m-a jignit de față cu invitați, colaboratori atunci când ieșeam pe teren cu dumneaei!”, s-a mai plâns jurnalista superiorilor din Radiodifuziune.

Managementul și politica editorială marca Laura Sgaverdea par totuși să fi funcționat. Radio Reșița se laudă astăzi cu performanțe greu de atins de alte posturi din țară. Că doar n-or fi și audiențele rezultatul unor falsuri precum cele din foile de parcurs aflate în dosarul penal în care aceasta a recunoscut comiterea infracțiunii de delapidare!

 

FOTO: Facebook Radio Resita

untitled design
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/