Muzeul Județean de Etnografie și al Regimentului de Graniță sprijină initiativa Institutului de Istorie „George Baritiu” din Cluj-Napoca, cu ocazia împlinirii unui veac de existență.
Cu această ocazie, simultan cu activitatea Institutului, se va organiza și la muzeul caransebeșean o acțiune menită să marcheze solidaritatea dintre cele două instituții de cultură. Astfel, va fi prezentat un material sintetic despre istoria Institutului, cu tot ceea ce a însemnat pentru Transilvania istoricul și publicistul român, George Barițiu, întemeietorul presei românești. De asemenea, dr. Adrian Ardeț le va vorbi elevilor de la școlile caransebeșene din clasele a XII-a despre viața și, mai ales, despre activitatea ilustrului academician Constantin Daicoviciu.
Acțiunea va avea loc la sediul Muzeului Județean de Etnografie și al Regimentului de Graniță joi, 30 ianuarie, de la ora 12.00.
Pentru că este o manifestare care se desfășoară simultam în mai multe instituții din țară, prezentarea Institutului de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române din Cluj-Napoca va avea loc și la alte instituții de cultură din municipiul Caransebeș, printre care Casa de Cultură „George Suru” și Liceul Tehnologic „Sfântul Dimitrie” din Teregova.
COMUNA TICVANIU MARE titular al proiectului ,,Lucrări de: CONSTRUIRE ȘCOALĂ CU CLASELE I-VIII ÎN TICVANIU MARE, COMUNA TICVANIU MARE, JUDEȚUL CARAȘ-SEVERIN”, anunţă publicul interesat asupra luării deciziei etapei de...
Tel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2023 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281